ازبکستان بر ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان تاکید کرد

۱۴۰۱/۲/۱

عصمت‌الله ایرگاش‌اف، نماینده ویژه رئیس‌جمهور ازبکستان در امور افغانستان در دیدارش با رئیس بخش خاورمیانه وزارت خارجه جاپان، بر تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان تاکید کرد. رسانه‌های ازبکستان گزارش می‌دهند که هر دو طرف همچنین خواستار تامین حقوق اقلیت‌ها و زنان در افغانستان شدند.

در این دیدار مجازی که روز چهارشنبه ۳۱ حمل صورت گرفت، عصمت‌الله ایرگاش‌اف و کانسکه ناگاوکا، رئیس بخش خاورمیانه وزارت خارجه جاپان وضعیت فعلی و چشم‌انداز همکاری‌های دو کشور در افغانستان را بررسی کردند.

به گزارش «روزنامه ازبکستان»، دو طرف به اهمیت برآورده ساختن خواست‌های‌ عمده جامعه بین‌المللی از سوی طالبان تاکیده کرده‌اند.

این روزنامه گزارش می‌دهد که طرف جاپانی پیشنهاد تبادل نظر در مورد مسئله افغانستان را در چارچوب دیالوگ «آسیای مرکزی‌-جاپان» نیز مطرح کرده است. رئیس بخش خاورمیانه وزارت خارجه جاپان گفته است که مواضع و رویکردهای ازبیکستان و جاپان در رابطه به طالبان مشابه است.

ازبکستان، با وجود رابطه نزدیک با طالبان، حکومت این گروه در افغانستان را به رسمیت نشناخته است.

طالبان به کشورهای همسایه افغانستان و جهان وعده داده تا هیچ تهدیدی از خاک این کشور متوجه آنان نشود. اما اخیراً شاخه خراسان داعش ادعا کرد یک قرارگاه نیروهای امنیتی ازبکستان را در شهر ترمذ هدف قرار داده است. شلیک این موشک‌ها از شهرک بندری حیرتان در شمال افغانستان صورت گرفته بود. طالبان اعلام کرد که این حمله ناکام بوده و سه تن را در پیوند به آن بازداشت کرده است.

ازبکستان نیز حمله موشکی بر شهر ترمذ را رد کرد و گفت هیچگونه فعالیت نظامی در مرز ازبکستان و افغانستان وجود ندارد و وضعیت باثبات است.