وزارت خارجه ایران: از انفجارهای متعدد در افغانستان نگرانیم

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۰۱

وزارت خارجه ایران با انتشار بیانیه‌ای گفته از وقوع انفجارهای متعدد در افغانستان نگران است. امروز انفجارهایی در کابل، قندوز و مسجدی در مزار شریف رخ داد. سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید: «هدف قرار دادن نمازگزاران روزه‌دار در نتیجه اقدامات تروریستی منزجر کننده است.»

چاشت روز پنجشنبه، ۱ ثور در یک مسجد شیعیان در مزار شریف، مرکز ولایت بلخ انفجار مرگباری رخ داد که به گفته مقامات محلی دست‌کم ۳۱ نفر کشته و نزدیک به ۹۰ نفر زخمی شدند. حال شماری از زخمی‌ها وخیم گزارش شده است.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفت و در بیانیه‌ای به زبان عربی گفت دست‌کم ۱۰۰ نفر در این حمله کشته و زخمی شدند.

کنسولگری ایران در مزار شریف هم گفته است «حمله تروریستی علیه نمازگزاران مسجد شیعیان را محکوم می‌کنیم.»

امروز در انفجارهای دیگری در کابل و قندوز نیز شماری از شهروندان افغانستان جان خود را از دست دادند.

خبرگزاری رویترز گفته بر اثر انفجار در قندوز دست‌کم ۱۱ نفر کشته شدند. به گفته منابع افغانستان اینترنشنال، بر اثر انفجار در منطقه خوشحال خان کابل هم دو کودک زخمی شدند.

گسترش حملات تروریستی و فعالیت داعش در افغانستان نگرانی کشورها را برانگیخته. مقامات کشورهای همسایه افغانستان معتقدند که داعش به دنبال نفوذ در آسیای میانه است.

اخیرا شاخه خراسان گروه داعش با نشر عکسی ادعا کرد که یک جنگجوی این گروه در منطقه ترمذ هم‌مرز افغانستان، به سربازان ازبکستانی حمله کرده‌ است. به دنبال آن، ده‌ها چرخبال نظامی ازبکستان در نزدیک مرز افغانستان به پرواز درآمدند.

پربیننده‌ترین‌ها

زندگی روستایی
جهان‌نما
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید