حامد کرزی حمله بر مسجد شیعیان در مزار شریف را «جنایت ضد بشری» خواند

۱۴۰۱/۲/۱

انفجارهای امروز در شهرهای مختلف افغانستان، واکنش‌های گسترده‌ای به همراه داشته است. دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان در بیانیه‌ای این حملات را محکوم کرده و انفجار در مسجد شیعیان در مزار شریف را هولناک خوانده. یوناما می‌گوید حملات اخیر علیه غیر نظامیان نگران کننده است.

سازمان ملل تاکید کرده که این حملات باید پایان یابد و عاملان آن هم پاسخگو باشند.

کابل، قندوز و مزار شریف امروز شاهد انفجارهای مرگباری بود. ده‌ها نفر در این حملات کشته شدند. طالبان با انتشار بیانیه‌ای دیرهنگام وقوع این انفجارها و کشته شدن غیرنظامیان را تائید کرد.

شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان نیز واکنش نشان داده و در پیامی گفته است «من انفجار بمب در مسجدی در مزار شریف را به شدت محکوم می‌کنم. کسانی که مرتکب این اقدام فجیع در ماه مبارک رمضان شدند، دشمنان افغانستان و اسلام هستند.»

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان و عبدالله عبدالله، رئیس پیشین شورای عالی مصالحه نیز حمله انتحاری به مسجد شیعیان در مزار شریف را محکوم کردند.

آقای کرزی گفته «برای نجات افغانستان از دسایس آشکار بیگانه، اتحاد و‌ اتفاق ملی لازم است».

آقای عبدالله هم در فیسبوک خود نوشته است: «برادران و خواهران اهل تسنن و تشیع، بخش جدایی ناپذیر ملت ما هستند و غم و درد آنها، غم و درد تمام مردم افغانستان محسوب می‌شود.»

گروه تروریستی دولت اسلامی (داعش) مسئولیت حمله بر مسجد شیعیان در مزار شریف را بر عهده گرفته است. داعش در بیانیه‌ای گفت: «سربازان خلافت موفق شدند بمب را در داخل مسجد قرار دهند.» این گروه افراطی گفته است چون مسجد مملو از نمازگزاران بوده بمب را از راه دور منفجر کردند.

طبق گزارش‌ها، هم اکنون ۲۰ گروه تروریستی منجمله القاعده، داعش، جنبش اسلامی ازبیکستان، جنبش اسلامی ترکستان شرقی، تحریک طالبان پاکستان و لشکر طیبه در افغانستان حضور دارند ولی در این بین داعش توانسته بیش از دیگران فعالیت‌های تخریب‌کارانه را در افغانستان سازماندهی کند.

آژانس خبری فرانسه گزارش می‌دهد که ‎طالبان می کوشند تهدید داعش را کم اهمیت جلوه دهند ولی از سویی دیگر حملات خود را به ویژه در ولایت شرقی- ننگرهار افزایش داده‌اند و صدها تن را به اتهام عضویت با داعش دستگیر کرده‌اند.

آن‌ها ادعا می‌کنند که داعش را شکست داده‌اند، اما تحلیل‌گران معتقدند که این گروه افراطی همچنان چالش اصلی امنیتی برای قدرت جدید-طالبان در افغانستان محسوب می‌شوند.