وزیر مالیه هند: می‌خواهیم با غرب دوست باشیم اما به کمک روسیه برای دفاع از مرزها نیاز داریم

۱۴۰۱/۲/۳

وزیر مالیه هند می‌گوید دهلی می‌خواهد دوست قوی "دنیای لیبرال" باشد، اما برای دفاع از مرزهای خود به کمک روسیه نیاز دارد.

هند بیشتر تجهیزات نظامی خود را از روسیه تهیه می‌کند و اخیرا درخواست غرب برای محدود کردن روابط دو جانبه با مسکو در پاسخ به حمله روسیه به اوکراین را رد کرده است.

حکومت نارندرا مودی، نخست‌وزیر، به‌دلیل خودداری از محکومیت آشکار حمله روسیه به اوکراین، با انتقاد متحدانش در غرب مواجه شده است.

نیرمالا سیتارامان، وزیر مالیه هند در واشنگتن به روزنامه بلومبرگ گفت کشورش که اختلافات طولانی مدت مرزی با پاکستان و چین دارد و در گذشته با هر دو کشور وارد جنگ شده، حفاظت از منافع منطقه‌ای خود را اولویت می‌دهد.

خانم سیتارامان با اشاره به پاکستان و چین گفت: "شما همسایه‌ای دارید که با همسایه دیگر علیه شما هم‌دست می شود. در شرایط جنگ روسیه و اوکراین، اگر اتحادهایی ایجاد شود، هند باید آنقدر قوی باشد که بتواند از خود محافظت کند."

او افزود: «هند می‌خواهد با اتحادیه اروپا و جهان آزاد و لیبرال غربی دوست شود، اما نه به عنوان یک دوست ضعیف نیازمند کمک.»

در حالی که امریکا به طور سنتی به دنبال متعادل کردن روابط بین رقبای منطقه‌ای هند و پاکستان بوده است، اما در سال‌های اخیر برای مقابله با چین، روابط استراتژیک خود با دهلی را بهبود بخشیده است.

بوریس جانسن، نخست‌وزیر بریتانیا که این هفته برای تقویت روابط امنیتی و تجاری به هند سفر کرده بود، گفت بعید است دهلی به روابط طولانی مدت خود با مسکو پایان دهد.

نگاه روز
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید