ایران گفتگو با رقیب منطقه‌ای‌ خود، عربستان سعودی را "از سر گرفته است"

۱۴۰۱/۲/۳

خبرگزاری رویترز به نقل از سایت نور نیوز ایران گزارش داده که تهران و ریاض، دو قدرت رقیب منطقه‌ای، مذاکرات‌شان را در بغداد از سر گرفته‌اند.

عربستان و عراق در باره از سرگیری این گفتگوها چیزی نگفته‌اند.

روابط تهران و ریاض از سال ۲۰۱۶ قطع است.

به‌دنبال حمله معترضان ایرانی به سفارت عربستان در تهران در سال ۲۰۱۶ در پی اعدام یک روحانی شیعه در عربستان سعودی، ریاض روابط خود با تهران را قطع کرد.

در تازه‌ترین تحول، نور نیوز که وابسته به شورای عالی امنیت ملی ایران است، گزارش داد: "آخرین نشست مثبت، امیدها را برای دو کشور در جهت ازسرگیری روابط افزایش داده است."

ایران مذاکرات خود با عربستان را در ماه مارچ امسال بدون ارائه دلیلی به حالت تعلیق درآورد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که عربستان سعودی حکم اعدام ۸۱ نفر را در بزرگترین اعدام دسته جمعی خود در چند دهه اخیر، اجرا کرد. تهران این اعدام‌ها را که به گفته فعالان شامل ۴۱ مسلمان شیعه بود، محکوم کرد.

عربستان سعودی عمدتاً سنی مذهب و ایران شیعه که درگیر جنگ‌های نیابتی در سراسر منطقه هستند، برای مهار تنش‌ها، گفتگوهای مستقیم‌شان را سال گذشته آغاز کردند.

عربستان سعودی و ایران سال‌هاست که از طرف‌های مخالف در درگیری‌های منطقه‌ای و مناقشات سیاسی در سوریه، لبنان و عراق حمایت می‌کنند و عربستان سعودی رهبری یک ائتلاف عربی را برعهده دارد که از سال ۲۰۱۵ علیه حوثی‌های همسو با ایران در یمن می‌جنگد.

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید