ده‌ها شهروند افغانستان و فرانسه در پاریس به یاد قربانیان حملات تروریستی شمع افروختند

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۰۵

ده‌ها تن از شهروندان افغانستان و فرانسه در دو روز گذشته در چند گردهمایی در مناطق مختلف پاریس شعار دادند «کشتار هزاره‌ها را متوقف کنید».

آنان همچنین برای ادای احترام به قربانیان حملات انتحاری هفته گذشته در افغانستان شمع افروختند و یک دقیقه سکوت کردند.

حملات انتحاری و انفجارات خونبار متعدد اخیر در مراکز آموزشی و مساجد که اجتماعات شیعه در افغانستان را هدف قرار داد همه افغان‌ها را در همه جای دنیا شوکه کرد.

شکیبا داوود یک تن از شرکت‌کنندگان در این مراسم گفت که ما اینجا در پاریس جمع شدیم تا خشم و اعتراض خود را به «نسل‌کشی هزاره‌ها» در افغانستان نشان بدهیم.

او گفت: «تعداد زیادی انسان‌های بی‌گناه در اینجا-بتکلان قربانی کج‌روی‌های اسلامیزم افراطی شدند. در افغانستان هم مردم به همین خاطر کشته می‌شوند. ما می‌خواهیم بگوییم دشمن ما مشترک است.»

اعتراض کنندگان در بتکلان به یاد قربانیان حملات انتحاری هفته خون‌بار افغانستان شمع افروختند

در این گردهمایی‌ها، معترضان ضمن ابراز انزجار از آن‌چه «نسل‌کشی هزاره‌ها» خواندند، نگرانی شان را نسبت به وضعیت کودکان دانش‌آموز در افغانستان ابزار کردند.

انجمن کودکان افغانستان که یکی از این گردهمایی‌ها را سازماندهی کرده بود، در بیانیه خود نوشته است «چه کسی هنوز جرات دارد بگوید رژیمی که در آگست سال گذشته در افغانستان به قدرت رسید امنیت را به ارمغان آ‌ورده؟ جلوگیری از رفتن دختران به مدرسه کافی نبود و حالا می‌خواهند جلوی همه دانش آموزان را بگیرند.»

حملات انتحاری ‌و انفجار مقابل مکتب «عبدالرحیم شهید» و مرکز آموزشی ممتاز در منطقه غرب شهر کابل، ده‌ها کشته و بیش از صد زخمی برجای گذاشت.

در گردهمایی‌های پاریس، معترضان از جامعه بین‌المللی خواستند تا به وضعیت حقوق بشری در افغانستان واکنش جدی نشان بدهند

دو رو پس از حادثه مکتب پسران در دشت برچی، حمله انتحاری دیگری صف نمازگزاران در مسجد شیعیان در مزار شریف را هدف قرار داد. داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفت. این در این حمله ده‌ها غیر نظامی کشته و زخمی شدند.

افغانستان از زمان قدرت‌گیری مجدد طالبان، طی دو هفته گذشته روزهای خون‌باری را تجربه کرده است.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید