امریکا اوکراین را فرصتی برای تضعیف قدرت نظامی روسیه می‌بیند

۱۴۰۱/۲/۶

لوید آستین، وزیر دفاع امریکا پس از بازگشت از اوکراین گفت که واشنگتن می‌خواهد روسیه در جنگ اوکراین از نظر نظامی ضعیف شود تا قدرت تهاجم نظامی به یک کشور دیگر را نداشته باشد. از نظر واشنگتن، روسیه در جنگ اوکراین شکست خورده و به اهداف اصلی خود نرسیده است.

به نقل از روزنامه نیویارک تایمز، آستین روز دوشنبه به خبرنگاران در پولند گفت که روسیه متحمل خسارات زیادی نظامی شده و نیروهای بسیار را در این جنگ از دست داده است. به گفته او، پنتاگون تلاش دارد که مسکو «دو باره توان از دست رفته خود را سریعاً احیا نکند.»

آستین گفت: «ما می‌خواهیم روسیه چنان ضعیف شود که توان کارهایی را که در جریان اشغال اوکراین کرده است، دیگر نداشته باشد.»

مقامات امریکایی و کشورهای متحد آن روز سه شنبه در آلمان دیدار خواهند کرد تا نیازهای اوکراین برای غلبه بر نیروهای روسیه را بررسی کنند.

اوکراین این هفته از امریکا خواهان کمک تسلیحات سنگین برای مقابله با نیروهای روسی شد. به نظر می‌آید که امریکا به این درخواست حکومت اوکراین چراغ سبز داده است.

به نقل از سی‌ان‌ان، آستین گفت که اوکراین اراده جنگیدن با روسیه را دارد اما برای پیروزی در این نبرد به «سلاح بدرد بخور و حمایت لازم» نیاز دارد.

اوگفت: «ما تلاش داریم تا هرچه زودتر آنچه را این کشور ضرورت دارد، مهیا کنیم. اکنون آنها روی اراضی متفاوتی تمرکز کرده اند. بنا، به سلاح‌های دوربرد نیاز دارند.»

در این نشست خبری، وزیر خارجه امریکا نیز گفت که روسیه به اهداف خود در جنگ اوکراین دست نیافته است. به گفته او، هدف اصلی مسکو انقیاد و سلب اراده اوکراین به عنوان یک کشور مستقل بود.

بلینکن همچنان خبر داد که سفارت امریکا به زودی در کی‌یف باز خواهد شد و یک سفیر جدید برای این کشور تعیین شده است.