وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان: هیچکس اجازه بازپرسی خودسرانه از مردم را ندارد

۱۴۰۱/۲/۵

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان با انتشار بیانیه‌ای گفته است که هیچ یک از افراد طالبان اجازه بازپرسی و تفتیش خودسرانه از شهروندان را نظر به داشتن موقف سیاسی و نظامی ندارد، «همه اعمال که در گذشته انجام شده، عفو شده است.» در بیانیه آمده است که با متخلفان برخورد خواهد شد.

گفته شده به منظور تحقق این دستور، معینیت سمع شکایات وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان کار می‌کند.

این بیانیه در حالی صادر شده که مردم، کارمندان و نظامیان دولت پیشین همچنان تحت فشار طالبان هستند و از انتقام‌ این گروه می‌ترسند.

در چند ماه گذشته شمار زیادی از نظامیان پیشین در ولایات مختلف توسط جنگجویان طالبان هدف قرار گرفتند و کشته شدند. دگروال قاسم قایم، افسر سابق پولیس یکی از این افراد است که هفته گذشته پس از شکنجه طالبان کشته شد. نزدیکان او می‌گویند آقای قایم به عفو عمومی اعتماد کرده بود و به کارش برگشت، اما ساعاتی نگذشت که ناپدید و سپس خبر کشته شدنش را شنیدند.

روزنامه نیویورک تایمز هم با استناد به مدارکی گزارش داده که بر خلاف عفو عمومی، نزدیک به ۵۰۰ تن از کارمندان و نظامیان پیشین توسط طالبان کشته شدند.

ماموران وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان هم در داخل شهرها و ادارات مردم را وادار به گذاشتن ریش، پوشاندن پیراهن و تنبان و لنگی می‌کنند و گوشی همراه شهروندان را جستجو می‌کنند.

معینیت سمع شکایات وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان گفته شهروندان می‌توانند در صورت آزار و اذیت و بازرسی غیرقانونی از سوی طالبان، به شماره تماس‌های این وزارت تماس بگیرند تا اقدامات لازم انجام شود.

مستند: افق
خبرها
نگاه روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید