وزیر خارجه روسیه در یک مصاحبه تلویزیونی، نسبت به خطر جدی جنگ هسته‌ای هشدار داد و گفت که خطر جنگ جهانی سوم وجود دارد.

سرگئی لاوروف افزود: من نمی‌خواهم این خطرات را به طور تصنعی بالا ببرم، خیلی‌ها این را دوست دارند اما خطر جدی و واقعی است و ما نباید آن را دست‌کم بگیریم.

لاوروف گفت: روسیه با وجود خطرات زیاد فعلی، خطر درگیری‌های هسته‌ای را رد می‌کند و می‌خواهد هرگونه احتمال افزایش مصنوعی خطر درگیری هسته‌ای را نیز کاهش دهد.

سخنان وزیر خارجه روسیه درباره نگرانی از بروز جنگ هسته‌ای و تلاش برای کاهش خطر آن در حالی است که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، نزدیک به دو ماه پیش و فقط چند روز پس از آغاز حمله به اوکراین، در تهدیدی تلویحی دستور آماده‌باش نیروهای بازدارنده هسته‌ای ارتش روسیه را صادر کرده بود.

وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنان خود نسبت به رویکرد کی‌یف در قبال مذاکرات انتقاد کرد و افزود: حسن نیت محدودیت‌هایی دارد و اگر متقابل نباشد به روند مذاکرات کمکی نمی‌کند اما ما به مذاکره با تیمی که توسط ولادیمیر زلنسکی فرستاده شده است ادامه می‌دهیم و این تماس‌ها ادامه خواهد داشت.

وزیر خارجه روسیه اضافه کرد: جنگ اوکراین سرانجام با یک توافق به پایان خواهد رسید اما جزئیات و محتوای این توافق براساس موقعیت نظامی رخ داده تا لحظه توافق مشخص خواهد شد.

پیشتر ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفته بود که احتمال ادامه مذاکرات صلح با روسیه در ترکیه به ولادیمیر پوتین بستگی دارد، اما اوکراین خواستار انجام مذاکرات اساسی است.

زلنسکی در عین حال خاطرنشان کرد که اگر روسیه مردم ماریوپل را بکشد یا برای جدا کردن بخش‌هایی از اوکراین همه‌پرسی ساختگی سازماندهی کند، کی‌یف مذاکرات صلح را متوقف خواهد کرد.

رئیس‌جمهور اوکراین همچنین در بخشی از سخنانش هشدار داد که اگر پوتین تا این حد تماس خود را با واقعیت از دست داده، ممکن است از بمب اتم نیز علیه اوکراین استفاده کند، اما گفت: «نمی‌خواهم باور کنم که مسکو بخواهد چنین کاری بکند.»

در همین حال و با گذشت دو ماه از حمله روسیه به اوکراین و بی‌نتیجه ماندن مذاکرات میان دو کشور، روز دوشنبه سخنگوی سازمان ملل خبر داد که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل برای دیدار با ولادیمیر پوتین به مسکو سفر کرده و قرار است به کی‌یف نیز سفر کند.