یک "بمبگذار انتحاری زن" در کراچی،‌ سه چینایی و یک پاکستانی را کشت

۱۴۰۱/۲/۶

پولیس پاکستان می‌گوید روز سه‌شنبه در انفجار یک بمب در یک موتر مسافربری حامل شهروندان چینی در شهر کراچی در جنوب پاکستان، سه چینایی و یک پاکستانی کشته شدند.

گروه جدایی‌طلب ارتش آزادیبخش بلوچ مسئولیت این انفجار را که می‌گوید توسط یک بمبگذار انتحاری زن انجام شد، بر عهده گرفته است.

این گروه در ایمیلی که به خبرنگار رویترز فرستاده، مسئولیت این حمله در نزدیکی دانشگاه کراچی را به عهده گرفته است.

پس از حمله انتحاری سال گذشته به یک بس مسافربری در شمال پاکستان که در آن ۱۳ نفر از جمله ۹ چینایی کشته شدند، این انفجار اولین حمله بزرگ علیه شهروندان چینی در پاکستان است.

به نظر می رسد حمله روز سه‌شنبه به شهروندان چین، متحد قدیمی پاکستان، اولین چالش بزرگ برای شهباز شریف، نخست‌وزیر جدید باشد. آقای شریف در باره تلفات اتباع چین ابراز تاسف کرده است.

غلام نبی، رئیس پولیس کراچی به خبرنگاران گفت که در این انفجار سه خارجی و یک شهروند پاکستان کشته شدند.

او در یک پخش زنده تلویزیونی از محل انفجار گفت: «گزارش‌هایی که ما دریافت کرده‌ایم این است که آنها چینایی هستند." او افزود که این سه شهروند چین در دانشگاه کراچی استاد بودند.

ارتش آزادیبخش بلوچ در اوایل سال جاری به دو پایگاه ارتش در ایالت جنوب غربی بلوچستان حمله کرد. در این درگیری یک ساعته با ارتش پاکستان، هفت سرباز و ۱۳ تن از مهاجمان کشته شدند.

جنگجویان جدایی طلب بلوچ که می‌گویند برای سهم بیشتر در منابع منطقه‌ای معادن می‌جنگند، معمولا به پروژه‌های گاز، زیرساخت‌ها و نیروهای امنیتی حمله می‌کنند.

آنها همچنین به پروژه‌های چینی حمله می‌کنند و باوجود تضمین پاکستان مبنی بر اینکه برای حفاظت از این پروژه‌ها هر کاری انجام می‌دهد، گهگاه کارگران چینایی را می‌کشند.