گزارش پنتاگون؛ ۷ میلیارد دالر تجهیزات نظامی امریکایی برای طالبان باقی مانده است

۱۴۰۱/۲/۷

پنتاگون در گزارشی به کانگرس امریکا می‌گوید که ایالات متحده پس از خروج از افغانستان، تجهیزات نظامی تقریباً به ارزش ۷ میلیارد در افغانستان باقی گذاشته است.

این تسلیحات قبلا به حکومت پیشین افغانستان کمک شده بود و حالا در اختیار طالبان قرار دارد.

این گزارش که رسما انتشار نیافته و شبکه خبری سی‌ان‌ان یک نسخه آن را دیده است، پس از آن به دستور کانگرس امریکا تهیه شد که برخی سیاستمداران امریکایی مانند دونالد ترامپ ادعا کردند که تجهیزات نظامی امریکایی به ارزش ۸۰ میلیارد دالر در افغانستان جا مانده است.

در این گزارش آمده است که وزارت دفاع امریکا از سال ۲۰۰۵ الی آگست ۲۰۲۱ مجموعاً ۱۸.۶ میلیارد دالر تجهیزات نظامی به نیروهای مسلح افغانستان کمک کرده بود. تجهیزات باقی مانده شامل مهمات هوایی، وسایط نظامی، اسلحه، دستگاه های مخابره و دیگر مواد است.

در گزارش گفته شده که «بخش اعظم این تجهیزات نیازمند حفظ و ترمیم تخصصی است که از سوی شرکت‌های قراردادی وزارت دفاع امریکا تامین می‌شد.»

به نقل از سی‌ان‌ان در این گزارش آمده است که هواپیماهای نظامی باقی مانده به ارزش ۹۲۳ میلیون دالر، توسط نیروهای امریکایی غیرنظامی و از کار انداخته شده اند.

بزرگترین رقم تجهیزات باقی مانده مربوط به وسایط نظامی است. بنا به این گزارش، از مجموع ۹۶ هزار واسطه نظامی، بیش از ۴۰ هزار عراده آن در افغانستان باقی مانده است. اکنون، نیروهای طالب صاحب ۱۲ هزار موتر زرهی معروف هاموی اند. در این گزارش گفته شده که معلوم نیست چه تعداد از این وسایط فعلا قابل استفاده اند.

این گزارش می‌افزاید که از مجموع ۴۲۷ هزار میل سلاح کمکی امریکا به ارتش افغانستان، ۳۰۰ هزار میل آن پس از خروج نیروهای امریکایی در افغانستان باقی مانده است. همچنان، کمتر از ۱ میلیون و ۵۳۷ هزار مهمات مخصوص و تفنگ‌های معمولی به ارزش ۴۸ میلیون دالر در افغانستان وجود دارد.

گزارش می‌افزاید که تمام ۴۲ هزار قطعه دستگاه مخابره و دیگر تجهیزات مخصوص از نیروهای نظامی پیشین افغانستان به جا مانده است.