از شرایط جنرال شدن در حکومت طالبان: آموزش دینی دیده باشد و همسر خارجی نداشته باشد

۱۴۰۱/۲/۷

وزارت دفاع طالبان شرایطی را برای جنرال شدن در ارتش خود اعلام کرده که راه استفاده از نظامیان باتجربه پیشین را سد می‌کند.

این وزارت می‌گوید کسی که جنرال می‌شود باید ۱۳سال عضو گروه طالبان بوده و مورد تایید رهبری گروه باشد.

طالبان بارها نظامیان پیشین را دعوت به همکاری کرده بود.

گروه طالبان از زمان به‌قدرت رسیدن در پانزده آگست سال گذشته، بارها تاکید کرده است که می‌خواهد ارتش قدرتمندی تشکیل دهد و از همکاری نظامیان باتجربه پیشین هم استفاده کند.

سخنگوی این وزارت گفته بود که اولویت جلب و جذب در ارتش جدید به جنگجویان این گروه داده می‌شود.

حالا بر اساس مکتوب جدید، شرایطی که برای ارتقا به رتبه جنرالی در این ارتش اعلام شده، بیشتر شامل حال فرماندهان این گروه می‌شود.

هیاتی به رهبری مولوی صلاح الدین خویدم، رئیس دفتر وزارت دفاع طالبان مسئولیت تثبیت رتبه جنرالی ارتش این گروه را به عهده دارد.

این هیات طرزالعملی را برای افراد واجد شرایط جنرالی هم معرفی کرده است. طبق این طرزالعمل، عمر فرد از ۲۸ سال کمتر نباشد و عضویت هیچ حزب سیاسی در داخل و خارج از افغانستان را نداشته باشد.

علاوه بر این، فرد واجد شرایط باید متولد والدین افغان باشد و تسلط به دو زبان ملی کشور داشته باشد.

در زمینه تحصیلات گفته شده که افراد واجد شرایط باید فارغ صنف چهارده بوده، یا دوره ابتدایی علومی دینی (مدرسه) را تکمیل کرده باشند، یا هم چند کتاب از دوره ابتدایی علوم دینی را خوانده باشند.

یکی دیگر از شرایط مهم برای جنرال شدن در شیوه‌نامه وزارت دفاع طالبان،‌ سابقه کار در سطح رهبری گروه طالبان و شامل نبودن "در فهرست چهره‌های مهم دشمن" است.

هرچند در مورد نظامیان حکومت پیشین در این شیوه‌نامه چیزی گفته نشده اما در اصول طالبان آمده است کسی برای جنرال شدن واجد شرایط خواهد بود که سابقه عضویت در این گروه را داشته باشد و مورد قبول رهبری طالبان باشد.

در طرزالعمل این گروه آمده است که افراد واجد شرایط باید یک ولایت یا یک ولسوالی را فتح کرده باشند.

بر این اساس راه برای رسیدن به رتبه جنرالی برای نظامیان پیشین و کسانی که دانش و تجربه نظامی کافی دارند، تقریبا بسته شده است.