مرد ۴۰ ساله‌ای در شمال‌غرب ایران به اتهام قتل ۴ زن بازداشت شد

۱۴۰۱/۲/۸

جهانگیر مسعودی، دادستان میاندوآب، یکی از شهرهای آذربایجان غربی در شمال‌غرب ایران از کشته شدن ۴ زن در شهر باروق این ولایت خبر داد.

دادستان میاندوآب تأیید کرد که یک مرد ۴۰ ساله به اتهام این قتل‌ها بازداشت شده، اما هنوز معلوم نیست که این قتل‌ها با چه انگیزه‌ای انجام شده است.

مقتولان در دو خانه مجاور هم در شهر باروق زندگی می‌کردند و سه نفر از زنان شامل مادر، دختر و نواسه هنگام قتل در خواب بودند.

مسعودی گفت این قتل‌ها در بامداد روز چهارشنبه، ۷ ثور انجام شده و عامل این قتل‌ها مردی با اعتیاد شدید به مواد مخدر بوده است.
در این رویداد یک پسر نوجوان نیز آسیب سطحی دیده است.

در همین حال پایگاه خبری رکنا، جزییات بیشتری از این قتل‌ها را منتشر کرد و نوشت مردی در شهر باروق میاندوآب پس از درگیری با همسر خود، صبح چهارشنبه دوست همسر خود را به قتل رساند و پسر نوجوان او را مجروح کرد.

این مرد بعد از قتل دوست همسر خود، وارد خانه‌ای در همسایگی آنها شد و سه زن، شامل مادر، دختر و نوه ۱۱ساله یک خانواده را که در خواب بودند با چاقو به قتل رساند.

رکنا از قول ساکنان محل وقوع این قتل‌ها نوشت که این مرد چهل ساله سه‌شنبه شب به همسرش هجوم برده بود و به همین دلیل همسر او از ترس به خانه دوست خود به نام مهناز ابراهیمی رفته بود.

بنابراین گزارش، این مرد صبح چهارشنبه به خانه مهناز ابراهیمی رفت و او را با ضربات چاقو از پا در آورده و پسر نوجوان این زن را مجروح کرد و بعد بی‌دلیل وارد خانه همسایه مهناز ابراهیمی یعنی خانواده قهوه‌چیان شد و در حالی که سه زن این خانواده در خواب بودند، آنها را نیز به قتل رساند.

پسر خانواده قهوه‌چیان که مادر ، خواهر و خواهرزاده او و همچنین همسایه‌شان مهناز ابراهیمی به قتل رسیده است به پایگاه خبری رکنا گفت: ساعت حدود ۷ صبح چهارشنبه بود که سر و صدای زیادی در محله شنیدم و متوجه شدم خانه همسایه‌مان شلوغ است.اهالی محل می گفتند فردی به خانه آنها رفته و به مهناز و پسر نوجوانش چاقو زده است.

او افزود: چند دقیقه‌ای آنجا بودم و بعد به سر‌کارم رفتم اما ساعتی بعد یکی از بستگانم تماس گرفت و گفت در خانه مادرم اتفاق بدی افتاده است. سریع خودم را به خانه رساندم و دیدم مادرم به نام خورشید ایمان‌زاده، خواهرم به نام ملک‌تاج قهوه‌چیان و دختر ۱۱ ساله خواهرم به نام ستایش با ضربات قمه کشته شده‌اند.

هنوز جزییات بیشتری از قتل چهار زن در شهر باروق اعلام نشده است اما دادستان میاندوآب روز چهارشنبه خانواده زنان به قتل رسیده را به خویشتن‌داری دعوت کرد و گفت: دستگاه قضایی با قاطعیت پیگیر این موضوع است و مرتکب را به مجازات قانونی خواهد رساند.

خشونت با زنان؛ زخم خون‌چکان منطقه

خشونت با زنان و قتل‌های ناموسی معضل بزرگی در کشورهای منطقه است. قتل‌های ناموسی به دلیل ضعف‌های فرهنگی و خلای قانونی در کشورهای منطقه رایج است. به دلیل تسلط فرهنگ مردسالار در افغانستان، پاکستان و ایران زنان در خانواده مورد خشونت قرار می‌گیرند.

روز پنجشنبه، ۲ ثور جوان ۲۱ ساله‌ای در شهر ایلام ایران نامزد ۱۶ ساله‌اش را "به دلیل به تعویق انداختن زمان ازدواج" با شلیک گلوله کشت و سپس دست به خودکشی زد.

چندی پیش قتل منا حیدری، ۱۷ ساله در شهر اهواز ایران به دست شوهرش واکنش‌برانگیز شده بود.

در آن زمان تصاویری در شبکه‌های اجماعی منتشر شد که مردی را با سر بریده زن جوانی در دست نشان می‌داد که در خیابان‌های اهواز آزادانه قدم می‌زد.

او سر بریده همسرش را به علامت افتخار در دست گرفته بود.

نشر این تصاویر بسیاری را وحشت‌زده کرده و بحث‌های زیادی در ایران به راه انداخت.

زنان ایران در پی این بحث‌ها کارزاری را به راه انداختند که هدف آن مبارزه با "ناموس‌انگاری زنان" بود.

شماری از زنان و مردان افغانستان نیز در آن زمان به این کمپاین پیوسته بودند.