رینا امیری و لانا نسیبه در مورد حق آموزش و کار زنان افغانستان گفتگو کردند

۱۴۰۱/۲/۸

نماینده ویژه امریکا برای زنان در افغانستان در دیداری با نماینده امارات متحده عربی در سازمان ملل در مورد حق آموزش و کار زنان در افغانستان گفتگو کرد.

رینا امیری و لانا زکی نسیبه در توییتر نوشته‌اند در این دیدار بر دسترسی زنان افغانستان به حقوق اساسی‌شان تأکید کرده‌اند.

رینا امیری گفته کشورهای اسلامی نقش مهمی در زمینه تعامل با طالبان دارند. نماینده ویژه امریکا همچنین بر نقش مهم کشورهای اسلامی برای متقاعد ساختن طالبان بخاطر احترام گذاشتن به حق آموزش، کار، آزادی بیان و دیگر حقوق اساسی زنان اشاره کرده است.

لانا زکی نسیبه نیز اذعان کرده که "ما همه باید به دفاع از حقوق زنان افغانستان، به ویژه حق آنها برای کار و تحصیل ادامه دهیم."

این نخستین باری نیست که رینا امیری در مورد اهمیت نقش کشورهای اسلامی بخاطر متقاعد ساختن طالبان به حقوق بشری مردم افغانستان به ویژه زنان صحبت کرده است.

او پیش از این نیز بارها با تأکید بر این نکته گفته بود: "جهان اسلام باید در خط مقدم پاسخگو نگه داشتن طالبان برای احترام به حقوق بشر و تعهدات برای توانمندسازی زنان و دختران، برای بازگشت به مکتب، کار و زندگی عمومی و سیاسی باشد."

لانا زکی نسیبه دیپلمات برجسته اماراتی است که از سپتامبر ۲۰۱۳ به اینسو به عنوان نماینده امارات متحده عربی در سازمان ملل کار می‌کند.

لانا اولین زن اماراتی است که در این سمت گماشته شده است.

سفیر نسیبه در وزارت امور خارجه امارات متحده عربی مسئولیت‌های متفاوتی را به دوش داشته است. از جمله، او از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ به عنوان نماینده ویژه امارات متحده عربی در افغانستان و پاکستان نیز خدمت کرده است.

دیدگاه
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید