عبدالله از آلمان خواست نیازهای اولیه پناهجویان افغان را فراهم کند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۰۸

رئیس پیشین شورای عالی مصالحه ملی افغانستان خواهان توجه آلمان به پناهجویان افغان شد. عبدالله عبدالله در توییتی نوشت از آلمان که در کنار سایر کشورها به افغان‌های متواری از جنگ پناه داده‌، انتظار بیشتری دارد. او از آلمان خواسته نیازهای اولیه پناهجویان افغان در این کشور فراهم شود.

آقای عبدالله نوشته است «طی سالیان متمادی جمهوری فدرال آلمان در پهلوی سایر کشورها به مهاجرین افغان که از جنگ فرار کرده‌اند، پناه داده است. در این زمینه با در نظرداشت بحران جاری در اروپا، از کشورها انتظار تلاش بیشتر می‌رود. از دوستان آلمانی ما تقاضا داریم تا برای فراهم آوری ضروریات اولیه سایر مهاجرین، به شمول مهاجرین افغان راه حل‌های مناسب را روی دست گیرند.»

آقای عبدالله در حالی این درخواست را از آلمان کرده که اخیرا یک نشریه آمریکایی گزارش داد در حال حاضر برای آلمان رسیدگی به پناهجویان اوکراینی در اولویت است.

فارن‌پالیسی برای اثبات ادعای خود نوشته اخیرا یک افغان ۳۳ ساله که خودش مددکار اجتماعی است و اواخر جنوری از طالبان فرار کرده و به برلین پناه برده یکی از صدها شهروند افغانستان است که آواره شده تا جایش به پناهجویان اوکراینی داده شود.

طبق گزارش‌ها در طی چند ماه گذشته نزدیک به ۵ میلیون اوکراینی از کشورشان فرار کرده‌اند و حدود ۲ میلیون نفر به کشورهای اروپایی پناه برده‌اند.

فیلیپو گراندی، رئیس کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل خروج این تعداد از جنگ‌زدگان را سریع‌ترین بحران پناهجویی اروپا از زمان آغاز جنگ جهانی دوم توصیف کرده است.

آقای عبدالله نیز در پیام خود تلویحا به این بحران اروپا اشاره کرده است.

با تسلط طالبان بر افغانستان، صدها هزار شهروند افغانستان هم به اروپا پناه بردند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید