هشدار ارتش آزادی‌بخش بلوچ: حملات مرگبارتری علیه چینی‌ها راه‌اندازی می‌کنیم

۱۴۰۱/۲/۸

ارتش آزادی‌بخش بلوچ هشدار داده است که حملات مرگبار بیشتری علیه اهداف چینی در پاکستان راه‌اندازی می‌کند.

این گروه جدایی‌طلب، یک روز پس از کشتن ۳ شهروند چین در یک حمله انتحاری، گفت که اگر پکن "پروژه‌های استثماری" و "اشغال پاکستان" را متوقف نکند، با حملات شدیدتر مواجه خواهد شد.

جیاند بلوچ، سخنگوی ارتش آزادی‌بخش بلوچ روز چهارشنبه در اعلامیه‌ای که به زبان انگلیسی منتشر شد، گفت: «صدها تن از اعضای مرد و زن بسیار آموزش‌دیده ارتش آزادی‌بخش بلوچ آماده انجام حملات مرگبار در هر بخشی از بلوچستان و پاکستان هستند.»

در حمله انتحاری روز سه‌شنبه این گروه، ۳ معلم چینی و یک راننده پاکستانی در نزدیکی دروازه انستیتوت کنفوسیوس در دانشگاه کراچی کشته شدند.

ارتش آزادی‌بخش بلوچ، گروه جدایی‌طلب بلوچ‌های پاکستان، از فرد انتحاری به نام شاری بلوچ یاد کرد. این زن ۳۰ ساله، مادر دو کودک و معلم ساینس بود.

یک مقام امنیتی در دانشگاه به خبرگزاری فرانسه گفت که قبلاً در مورد امنیت ۱۵ کارمند چینی در محوطه دانشگاه ابراز نگرانی کرده بود.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری فرانسه گفت: «گزارش‌هایی در ماه فبروری مبنی بر احتمال حمله به محوطه دانشگاه منتشر شده بود.»

در همین حال وزارت امور خارجه چین از پاکستان خواست تا امنیت همه شهروندان و منافع چین در این کشور را تضمین کند و تحقیقات کامل را در باره حادثه مذکور آغاز کند.

این وزارت‌خانه همچنین به شهروندان چین توصیه کرده "جدا محتاط باشند" و "بدون ضرورت بیرون نروند."

اتباع و منافع چینی به طور مرتب توسط جدایی‌طلبان در بلوچستان هدف قرار گرفته‌اند؛ جایی که پکن در پروژه‌های پرسود معدنی و انرژی دخیل است.

چین به عنوان بخشی از برنامه ۵۴ میلیارد دالری موسوم به دهلیز اقتصادی چین-پاکستان، زیرساخت‌های انرژی را انکشاف می‌دهد و هر دو کشور نسبت به تهدیدات امنیتی این پروژه‌ها نگران هستند.

در اپریل ۲۰۲۱ یک حمله انتحاری در هوتلی مجلل در کویته، مرکز بلوچستان، چهار کشته و ده‌ها زخمی برجا گذاشت. در این حمله که طالبان پاکستانی مسئولیت آن را بر عهده گرفت، سفیر چین نیز حضور داشت اما آسیبی به او نرسید.

در جولای سال گذشته، بس حامل مهندسان در شمال غربی پاکستان، مورد اصابت بمب قرار گرفت و ۱۳ نفر از جمله ۹ کارگر چینی کشته شدند.

این حمله که هیچ‌کس مسئولیت آن را به عهده نگرفت، روابط بین اسلام‌آباد و پکن را به هم زد و پاکستان بعد غرامت سنگینی به خانواده‌های کارگران چینی کشته‌شده پرداخت کرد.

ارتش آزادی‌بخش بلوچ، یکی از چندین گروه جدایی‌طلبی است که برای استقلال بلوچستان پاکستان می‌جنگد.

خبرها
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید