وزیر خارجه امریکا:تنها نکته مثبت در وضعیت زنان افغان، صلح و ثبات نسبی در افغانستان است

۱۴۰۱/۲/۹

انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا در مجلس استماعیه سنای امریکا در باره وضعیت زنان افغان گفت که به رغم محدودیت‌های موجود، تنها نکته مثبت برای این زنان، امنیت و ثبات نسبی در افغانستان است.

او بدون اشاره به سطح تهدیدهای تروریستی در افغانستان گفت که حضور القاعده در آنجا محدود است.

وزیر خارجه امریکا روز چهارشنبه در مجلس سنا به پرسش‌های سناتوران در مورد اوکراین و دیگر مسایل عمده سیاست خارجی امریکا پاسخ داد.

او در پاسخ به پرسش لیندسی گراهام، سناتور جمهورخواه در مورد وضعیت زنان افغان گفت: « وضعیت زنان افغانستان ترکیبی از نکات منفی و مثبت است. تنها نکته مثبت در وضعیت زنان افغان که به ذهنم می‌رسد، ثبات بیشتر و صلح نسبی در افغانستان است.»

بلینکن از میان سیاست‌های تبعیض آمیز طالبان علیه زنان افغان تنها به مورد ممنوعیت آموزش برای دختران بالاتر صنف ششم اشاره کرد. به گفته او، «طالبان در مورد تعلیم دختران زیر قول خود زدند.»

سناتور گراهام با انتقاد از حرف های وزیر خارجه امریکا گفت که در زیر حاکمیت طالبان هیچ نکته مثبتی برای زنان وجود ندارد.

او همچنان از انتونی بلینکن برای دستکم گرفتن خطر القاعده و داعش نسبت به امنیت امریکا انتقاد کرد. به اعتقاد این سناتور، امکان ارزیابی دقیق تهدیدهای تروریستی از ناحیه گروه های تروریستی در افغانستان به علت بیرون شدن سربازان امریکایی از آنجا وجود ندارد.

وزیر خارجه امریکا از ارزیابی صریح تهدیدهای امنیتی داعش و القاعده پرهیز کرد. به گفته او، « فقط شمار اندکی از جنگجویان القاعده در افغانستان حضور دارند.»

او همچنان در مورد خطر داعش افزود که «طالبان اراده سرکوب داعش را دارد، اما ظرفیتش برای این کار کم است.»

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید