سخنگوی طالبان نوشت هدف حمله به مساجد "بدنام‌سازی نظام" است و بعد گزینه پاسخ توییت را بست

۱۴۰۱/۲/۱۰

سخنگوی طالبان در توییتر نوشت که حملات تروریستی اخیر به مساجد،‌ کار "مشترک دشمنان اسلام و افغان‌ها" و برای بدنام‌سازی نظام است؛ سپس گزینه پاسخ توییت را غیرفعال کرد.

از انعام‌الله سمنگانی پس ابراز همدردی با قربانیان انفجارهای اخیر، درباره حملات مشابه طالبان در گذشته سوال شده بود.

آقای سمنگانی روز جمعه و پس از انفجار مرگبار در خانقاه خلیفه در کابل، در توییتی نوشت: انفجار امروز در داخل مسجد در حوزه ۶ کابل را شدیدا تقبیح می‌نمائیم. اینگونه کشتار ظالمانه در ماه رمضان کار حلقاتی است که هیچ ربطی با اسلام و کشور ندارند. امارت اسلامی مراتب تسلیت را با خانواده‌های قربانیان ابراز می‌دارد".

این توییت صدها پاسخ دارد که در بسیاری از آن‌ها،‌ به پیشینه حملات مشابه طالبان در دو دهه گذشته اشاره شده است.

این سخنگوی طالبان،‌ صبح شنبه در توییت دیگری نوشت: "حملات بزدلانه بر ملکیان مخصوصا مساجد و مکاتب، مثلی‌که امروز کار دشمنان مشترک اسلام و افغان‌هاست، در جریان جهاد و مقاومت هم کار آن‌ها بود. هدف شان دیروز بدنامی جهاد بود و امروز نظام اسلامی [است] اما چنانکه دیروز خود شان شکست خوردند، ان‌شاء‌الله لانه‌ها و بقایای شان هم نیست خواهند شد."

انعام‌الله سمنگانی گزینه نظر دادن درباره این توییت را غیرفعال کرده است.

کاربران شبکه‌های اجتماعی طالبان را در تامین امنیت ناکام دانسته و به دلیل وقوع حوادث متعدد انفجاری از این گروه انتقاد می‌کنند.

در اثر انفجار روز جمعه در مسجد خلیفه واقع در دارالامان کابل، بیش از پنجاه نمازگزار جان باختند و صدها تن دیگر زخمی شدند.

در هفته‌های اخیر صد‌ها غیرنظامی در ولایت‌های مختلف افغانستان در رشته حملات انفجاری کشته شده‌اند. گروه داعش مسئولیت برخی از این انفجارها را به عهده گرفته است.

با وجود افزایش حملات داعش، مقام‌های طالبان حضور داعش را در افغانستان تکذیب می‌کنند.

خبرها
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید