شلیک‌های شادیانه به مناسبت عید فطر آرامش کابل را برهم زد

۱۴۰۱/۲/۱۰

پس از آنکه دادگاه عالی طالبان روز یکشنبه را عید فطر اعلام کرد، شماری در کابل و سایر ولایات دست به شلیک‌های هوایی زدند.

در حالی که شماری شلیک‌های شادیانه را به نیروهای طالبان نسبت می‌دهند اما قومندانی امنیه طالبان می‌گوید که این کار از سوی شماری از باشندگان کابل صورت گرفته است.

خالد زدران، سخنگوی پولیس طالبان در کابل در توییتر نوشته است بعد از اعلام روز شنبه به عنوان روز اول عید فطر "شماری از وطنداران دست به شلیک شادیانه زده‌اند."

خالد زدران گفته است "قمندانی امنیه کابل به تمام منسوبین امنیتی هدایت داده است که عاملان این شلیک‌ها را دستگیر و قانون را بر آنها تطبیق کنند."

سخنگوی پولیس طالبان در کابل در حالی "شماری از شهروندان کابل" را عامل شلیک‌های شادیانه دانسته که این گروه در ماه حوت ۱۴۰۰ با راه‌اندازی عملیات گسترده بازرسی خانه به خانه سلاح و اموال دولتی را از نزد غیرنظامیان در این شهر ضبط کردند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان روز پنجشنبه، ۱۲ حوت ۱۴۰۰ با نشر اعلامیه‌ای تأیید کرد که در جستجوی خانه‌ به خانه "صدها میل سلاح سبک و سنگین، ده‌ها خودروی دولتی، مهمات و بسیاری از اقلام غیرقانونی دیگر به دست افراد این گروه افتاده است.

در حال حاضر، هیچ گروه مسلحی جز طالبان در کابل حضور سنگین نظامی ندارد.

در ماه سنبله سال ۱۴۰۰ نیز افراد طالبان پس از شنیدن خبرهایی در مورد سقوط پنجشیر، آخرین ولایت افغانستان که به دست طالبان سقوط کرد دست به شلیک‌های شادیانه زده بودند.

خبرگزاری رویترز در آن زمان به نقل از رسانه‌های محلی گزارش داده بود که دست‌کم ۱۷ نفر بر اثر تیراندازی‌های افراد طالبان کشته شده‌اند.

در پی گزارش‌های متعدد از تیراندازی هوایی ممتد در شهر کابل و انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی، ذبیح الله مجاهد در آن زمان از افراد طالبان در کابل و سراسر افغانستان خواست که "بی‌جهت" تیراندازی هوایی نکنند.

خبرها
زمین: قدرت سیاره
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید