وزارت خارجه روسیه: آمریکا به خاطر اشتباهات خود، مردم گرسنه افغانستان را مجازات می‌کند

۱۴۰۱/۲/۱۱

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با انتقاد از مسدود ماندن دارایی‌‌های افغانستان در آمریکا گفته است واشنگتن به خاطر اشتباهات خود، مردم افغانستان را مجازات می‌کند.

خانم ماریا زاخارووا می‌گوید آمریکا به مردم افغانستان پول نمی‌دهد و مردمی را مجازات می‌کند که از گرسنگی رنج می‌برند.

این دیپلمات با اشاره به درخواست دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل از واشنگتن برای آزادسازی دارایی‌های خارجی افغانستان گفته است بر اساس برآوردهای این نهاد اکثریت قریب به اتفاق جمعیت افغانستان گرسنه‌اند و میلیون‌ها نفر به مراقبت‌های پزشکی اضطراری نیاز دارند.

خانم زاخارووا در کانال تلگرام خود نوشت «آمریکایی‌ها از این موضوع متاثر نمی‌شوند و فرمان اجرایی ۱۴۰۶۴ ایالات متحده در مورد انسداد دارایی‌های کابل هنوز به قوت خود باقی است و ۷ میلیارد دالری که مردم افغانستان مانند هوا به آن نیاز دارند هنوز مسدود است.»

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، ماه فبروری سال جاری میلادی فرمانی را امضاء کرد که راه را برای اختصاص ۷ میلیارد دالر از دارایی‌های مسدود شده افغانستان در آمریکا را برای کمک‌های بشردوستانه و ایجاد یک صندوق امانت برای جبران خسارت قربانیان ۱۱ سپتامبر هموار کرد.

با این حال هنوز این دارایی افغانستان در آمریکا مسدود است و تصمیمی قطعی برای آن گرفته نشده است.

خانم ماریا زاخارووا نوشته است «اخیرا رسانه‌های آمریکایی در مورد ارزش تقریبی سلاح‌های بجا مانده پنتاگون در افغانستان گزارشی دادند و چه جالب است که ارزش آن‌ ۷ میلیارد دالر اعلام شده، همان مقداری که توسط آمریکا [از دارایی افغانستان] مسدود شده است.»

جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید