اشرف غنی: افغانستان در بدترین وضعیت قرار دارد، با یکدیگر همکاری کنیم

۱۴۰۱/۲/۱۱

اشرف غنی، رئیس جمهور پیشین افغانستان در پیامی به مناسبت عید فطر می‌گوید که افغانستان در بدترین وضعیت تاریخ خود قرار دارد و برای جلوگیری از فجایع بیشتر باید همدیگر را بپذیریم و با یکدیگر همکاری کنیم.

او می‌گوید که انحصار قدرت وضع افغانستان را وخیم‌تر می‌کند.

او گفت: «افغانستان بدون اجماع ملی برای بیرون رفت از وضعیت فعلی راه حلی ندارد. قدرت در دین مبین اسلام و در عرف ملی ما، وسیله خدمت است، نه وسیله بر بادی و بی‌عزتی.»

رئیس جمهور پیشین افغانستان با اشاره به این ضرب المثل که «چاه کن در چاه می‌افتد» گفت با اجماع ملی و قبول یکدیگر، افغانستان نجات می‌یابد.

غنی افزود که عید فطر در شرایطی تجلیل می‌شود که مردم حوادث ناگواری را متحمل شده‌اند و روزانه با گرسنگی و وضعیت فلاکت‌بار دست به گریبان اند.

او که خود به گفته ناظران باعث و بانی وضعیت فعلی افغانستان است، گفت: «آیا جای عزت است که پدری مجبور به فروش گرده پسرش می‌شود؟»

آقای غنی به گونه‌ای نرم از ممانعت طالبان برای رفتن دختران به مکاتب هم انتقاد کرد و گفت مشکل در شیوه مسلمانی است.

همکاری‌های منطقه‌ای

اشرف غنی می‌گوید که ثبات افغانستان بدون همکاری‌های منطقه‌ای ممکن نیست و ضرور است که زمینه همکاری‌های منطقه‌ای به خصوص اقتصادی فراهم شود.

او در عین حال خطاب به طالبان تاکید کرد که این همکاری‌ها بدون کسب مشروعیت شدنی نیست.

اشرف غنی گفت کمک‌های بشری در کوتاه مدت برای تمام مردم افغانستان لازم است و طرحی در این مورد هم دارد که در فرصت لازم آن را ارائه می‌کند.

او در صحبت‌های خود در حالی نسخه نجات بخش برای مردم افغانستان ارائه داد که برخی منابع گفته‌اند اشرف غنی احتمالا مشاور طالبان خواهد شد.

رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان گفته است: «حشمت غنی ضمن انتقال پیام خاص اشرف غنی به جانب پاکستانی، روی مسأله بازگشت اشرف غنی منحیث مشاور در حکومت طالبان و موثریت وی در عرصه به رسمیت شناختن حکومت طالبان و رهاسازی پول‌های بانک مرکزی بحث و تا حدی موافقه کرده‌اند.»

مقامات طالبان تاکنون در مورد این ادعای آقای نبیل واکنشی نداشته‌ اند، اما همواره تاکید کرده‌اند که مقامات پیشین ‌می‌توانند به افغانستان برگردند و کار کنند.

حشت غنی احمدزی هم در گفتگو با افغانستان اینترنشنال گفته بود که اگر حضور اشرف غنی در افغانستان موثر باشد، احتمالا به کابل باز می‌گردد.

اشرف غنی پس از فرار از افغانستان در دوبی بسر می‌برد و به ندرت با رسانه‌ها گفتگو می‌کند. او اما با فرا رسیدن اعیاد بزرگ مواضع خود را از طریق صفحات اجتماعی خود به صورت زنده می‌گوید.

اشرف غنی در بخش دیگر پیام خود گفت با جنگی که امروز در اروپا شعله ور است، کمک‌ها به افغانستان کم خواهد شد و لازم است تا برای خودکفایی در افغانستان برنامه‌ای تدوین شود.

رئیس جمهور پیشین می‌گوید می‌فهمد که فضای ناامیدی ایجاد شده و تا نیمی از جمعیت افغانستان می‌خواهند افغانستان را ترک کند، اما «در دین مبین اسلام هیچ وقت مسلمان و افغان نباید ناامید شود.»

خبرها
مستند: افق
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید