اسرائیل از روسیه خواست که بخاطر اظهارات لاوروف در مورد ریشه‌های یهودی هیتلر معذرت بخواهد

۱۴۰۱/۲/۱۲

اسرائیل روز دوشنبه، نسبت به اظهارات وزیر خارجه روسیه که گفته است هیتلر ریشه یهودی داشت، خشم شدید خود را ابراز کرد و آنرا دروغی «نابخشودنی» دانست.

وزارت خارجه اسرائیل با احضار سفیر روسیه در تل‌آویو از این کشور خواستار عذرخواهی شد و این اظهارات را «حقیرترین سطح نژادپرستی» دانست.

به گزارش رویترز، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز یکشنبه گفت که رئیس‌جمهوری اوکراین «مانند هیتلر خون یهودی دارد» و افزود که به باور او، «بزرگ‌ترین افراد یهودستیز خود ریشه یهودی داشته‌اند.»

سرگئی لاوروف در ادامه نیز گفت: «یهودی بودن ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، مانع از این حقیقت نیست که عوامل نازی در اوکراین وجود دارند.»

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل نیز در بیانیه‌ای گفت: «چنین دروغ‌هایی به هدف متهم کردن خود یهودیان به وحشتناک‌ترین جنایات تاریخ است؛ در حالی که [این جنایات] علیه یهودی‌ها انجام شده است.»

وی افزود: «استفاده از هولوکاست یهودیان برای اهداف سیاسی باید فوراً متوقف شود.»

دنی دایان، رئیس بنیاد یادبود هولوکاست در اسرائیل نیز اظهارات وزیر خارجه روسیه را «توهین و ضربه سختی به قربانیان نازیسم واقعی» دانسته است.

او این مقام روسی را به پخش و نشر «تئوری توطئه ضدیهودی» متهم کرد و افزود که حرف های لاوروف «هیچ مبنای واقعی» ندارد.

رویترز گزارش داده که هویت یکی از پدربزرگ‌های هیتلر مشخص نیست، اما برخی گمانه زنی‌ها وجود دارد که او ممکن است یهودی بوده باشد. این گمانه زنی‌ها اما با هیچ مدرکی تایید نشده است.

در همین حال، به گفته یک سخنگوی دولت آلمان، این ایده که هیتلر دارای ریشه یهودی بوده، تبلیغاتی «پوچ» است.

خبرها
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید