مسلمیار: برای تشکیل دولت فراگیر، زیر چتر "امارت اسلامی" گفتگو شود

۱۴۰۱/۲/۱۲

رئیس پیشین مجلس سنا در مصاحبه با افغانستان اینترنشنال می‌گوید سیاست‌مداران و جریان‌های سیاسی برای تشکیل دولت فراگیر، زیر چتر "امارت اسلامی" گفتگو کنند.

فضل‌هادی مسلمیار گفت نظام کنونی افغانستان "امارت اسلامی" است و کسانی که خواهان حکومت فراگیر هستند باید با طالبان مذاکره کنند.

رئیس پیشین مجلس سنا با اشاره به اظهارات تازه اشرف غنی مبنی بر انحصار قدرت در حکومت طالبان، گفت که در نظام جمهوری به رهبری اشرف غنی نیز انحصار قدرت وجود داشت و شماری از اقوام و جریان‌های سیاسی هم درباره همه شمول بودن حکومت او ملاحظاتی داشتند.

آقای مسلمیار در این گفتگو تأکید کرد که به غیر از شیعیان و زنان، دیگر اقوام در حکومت طالبان حضور دارند. او افزود با آنکه زنان در رده‌های بلند حکومت طالبان حضور ندارند اما شماری از زنان در رده‌های پائین حکومت طالبان حضور دارند.

اشرف غنی، رئیس‌جمهور سابق در پیام صوتی به مناسبت عید فطر گفت که انحصار قدرت وضع افغانستان را وخیم‌تر می‌کند. رئیس‌جمهوری فراری افغانستان تأکید کرد که به دست آوردن قدرت آسان است، اما انحصار قدرت پایدار نیست. او تصریح کرد که برای بیرون‌رفت از این وضعیت، راهی جز اجماع ملی وجود ندارد.

آقای مسلمیار می‌گوید که در دیدارهای با مقام‌های طالبان در مورد حکومتداری گفتگو کرده و این گفتگوها پس از ماه رمضان به گونه جدی‌تر ادامه خواهد یافت.

رئیس پیشین مجلس سنا در ادامه افزود که زیر عنوان حکومت فراگیر نباید افغانستان وارد فاز تازه کشمکش‌ها شود. او به طالبان و سیاست‌مدارانی که قبل از سقوط و پس از تسلط طالبان افغانستان را ترک کرده‌اند پیشنهاد کرد که از راه مذاکره مشکلات افغانستان را حل کنند.

رئیس پیشین مجلس سنا به صورت تلویحی گفت که طالبان طی بیست سال گذشته حملات انفجاری و انتحاری انجام داده و اکنون این گروه مصروف تأمین امنیت و تشکیل حکومت است و سایر سیاست‌مداران نیز باید با طالبان گفتگو کنند.

با سقوط دولت افغانستان، فضل‌هادی مسلمیار به دبی رفت و مجددا به کابل بازگشت. او آن زمان در گفتگوی اختصاصی با افغانستان اینترنشنال گفت، می‌ترسید که با بازگشت طالبان به کابل، کشته یا بازداشت شود. آقای مسلمیار گفت که "خوشبختانه" طالبان با او چنین نکردند و "خوشحال" است.

آقای مسلمیار در مصاحبه تازه با افغانستان اینترنشنال همچنین گفت که از خواست اشرف غنی برای آموزش دختران حمایت می‌کند. او افزود که اکثریت مسئولان طالبان نیز تلاش می‌کنند مکاتب دخترانه به زودی بازگشایی شود.

جامعه جهانی و سیاست‌مداران افغانستان پیوسته از طالبان خواسته است که حکومت فراگیر با حضور همه اقوام و زنان تشکیل دهد.

طالبان تاکنون به خواست‌های سیاست‌مداران و جامعه جهانی تن نداده است.