گزارش فرانس‌ پرس: طالبان آموزش رانندگی را برای زنان در هرات منع کرده است

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۲/۱۳

مسئولان آموزشگاه‌های رانندگی در هرات به خبرگزاری فرانس پرس گفته اند که طالبان به آنان به طور شفاهی دستور داده که به زنان تصدیقنامه آموزش رانندگی ندهند. اما، رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در هرات با انکار این موضوع می‌گوید که تا حال حکم رسمی در این مورد دریافت نکرده است.

جان آغا اچکزی، مسئول عمومی ناظر بر آموزشگاه‌های رانندگی در هرات به این خبرگزاری گفت: «به ما به طور شفاهی دستور داده شده که به زنان تصدیقنامه آموزش رانندگی ندهیم.»

عدیله عدیل، مسئول یک آموزشگاه دیگر نیز صدور این دستور طالبان را تایید کرد: «طالبان به ما دستور داده است که به زنان آموزش رانندگی ندهیم و تصدیقنامه صادر نکنیم.»

با این که رانندگی در میان زنان در افغانستان رایج نیست، اما برخی از رانندگان زن می‌گویند که موتر شخصی به آنان حس امنیت و استقلال بیشتر می‌دهد.

شیما وفا به این خبرگزاری گفت: « من به یک طالب گفتم که در موتر شخصی خود بیشتر از نشستن در کنار راننده تکسی احساس راحتی می‌کنم.»

نعیم الحق حقانی، رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در هرات گفت که تا هنوز حکم رسمی در مورد ممنوعیت آموزش رانندگی زنان دریافت نکرده است.

برخی از زنان در واکنش به این حکم می‌گویند که طالبان به طور تدریجی آخرین حقوق و آزادی‌های شان را می‌گیرند.

پیش از این وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان به رانندگان موترهای مسافربری گفته بود که به زنان بدون محرم و حجاب اجازه نشستن و سفر را ندهند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
فرهنگ افغانستان

رادیو

پادکست‌ها