در رده‌بندی تازه آزادی مطبوعات، پاکستان پایین‌تر از افغانستان و بالاتر از ایران ایستاد

۱۴۰۱/۲/۱۳

بر اساس شاخص آزادی مطبوعات در جهان، پاکستان با سقوط ۱۲ امتیاز در یک سال، در رتبه پایین‌تر از افغانستان تحت کنترل طالبان قرار گرفته است.

در ردی بندی سال ۲۰۲۲، پاکستان در رتبه ۱۵۷، پایین‌تر از افغانستان، هند، سریلانکا و نپال اما بالاتر از جایگاه ایران، چین و بنگلادش قرار دارد.

افغانستان که در آگست ۲۰۲۱ به تصرف طالبان درآمد، پس از پله سقطو از رتبه ۱۲۲ در سال قبل، در تازه‌ترین شاخص جهانی آزادی مطبوعات، در رتبه ۱۵۶ قرار گرفت.

بنگلادش و ایران نیز در زمره کشورهای به حساب آمدند که خبرنگاران با تهدیدهای جدی روبرو هستند. بنگلادش در رتبه ۱۶۲ و ایران در رتبه ۱۷۸ قرار گرفت.

هند با از دست دادن دو امتیاز در رتبه ۱۵۰ ایستاده و چین در رتبه ۱۷۵، روسیه در رتبه ۱۵۵ و امریکا در جایگاه ۴۲ ایستاده است.

شاخص جهانی آزادی مطبوعات هر ساله توسط سازمان گزارشگران بدون مرز منتشر می‌شود.

این سازمان ناظر بین‌المللی چندین عامل را برای محاسبه امتیاز آزادی مطبوعات در یک کشور یا منطقه از ۱۸۰ حوزه در نظر می‌گیرد.

امتیاز کمتر از ۴۰ نشان می‌دهد که آزادی مطبوعات با خطر "بسیار جدی" مواجه است در حالی که امتیازات بین ۴۰ تا ۵۵ نشان می‌دهد که روزنامه نگاران در انجام کار خود با مشکل مواجه هستند. هر نمره‌ای بین ۵۵ تا ۷۰ نشان دهنده وضعیت "دشوار" است.

سازمان گزارشگران بدون مرز آخرین شاخص خود را روز سه‌شنبه، ۳ می، پس از بررسی وضعیت مطبوعات بین جنوری ۲۰۲۱ تا دسامبر ۲۰۲۱ منتشر کرد.

خبرها
پوتین و حذف مخالفان
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید