با گذشت سه هفته،‌ از سرنوشت متهمان به قتل واکسیناتورها در قندوز خبری نیست

۱۴۰۱/۲/۱۳

بستگان چهار مرد جوان که گروه طالبان آن‌ها را به اتهام کشتن هشت کارمند واکسیناسیون فلج کودکان در قندوز بازداشت کرده بودند،‌ می‌گویند با گذشت سه هفته،‌ از سرنوشت آن‌ها خبری نیست.

خانواده یک متهم زیر ۱۸ سال گفته‌اند که طالبان درباره زنده یا مرده بودن پسر این خانواده سکوت کرده‌اند.

به گفته بستگان این چهار فرد متهم، گروه طالبان از آنها اعتراف اجباری گرفته که گویا در قتل واکسیناتورها در ولایت قندوز دست داشته‌اند.

براساس گزارش‌ها، هشت کارمند برنامه واکسیناسیون فلج اطفال در ماه حوت ۱۴۰۰ در ولایت شمالی قندوز کشته شدند.

از این میان، دو کارمند واکسیناسیون از جمله یک زن در منطقه چهار طاق، دو واکسیناتور مرد در حمله افراد مسلح در منطقه ابراهیم‌خیل و سه زن واکسیناتور نیز در یک حمله مسلحانه در منطقه عبدالله دهقان در ولسوالی امام‌صاحب قندوز، کشته شدند.

این چهار نفر به اتهام کشتن واکسیناتورها در بازداشت طالبان به سر می‌برند، اما با گذشت بیش از دو ماه از این حادثه، اکنون بستگان این افراد می‌گویند که اطلاعاتی درباره زنده بودن آنها در اختیارشان قرار نگرفته است.

یکی از بستگان این افراد که زیر سن ۱۸ است به افغانستان اینترنشنال گفت که سه هفته است هیچ اطلاعی درباره زنده یا مرده بودن او ندارند.

پیشتر طالبان تصویر چهار نفر را منتشر کردند که نشان داد دستبند زده شده‌‌اند.

فعالان حقوق بشر از ادامه بازداشت‌های غیرقانونی، شکنجه و اعترافات اجباری توسط طالبان بارها از جمله در مورد این چهار فرد ابراز نگرانی کرده‌اند.

طالبان در اوایل گفتند که افراد بازداشت‌شده به دستور جبهه مقاومت ملی، واکیسناتوران را کشته‌اند، اما جبهه مقاومت این ادعا را رد کرد و گفت که آنان از سوی طالبان «به شهادت رسیده‌اند.»

آن زمان، قاری عبیدالله عابدی، سخنگوی پولیس طالبان در قندز به خبرگزاری فرانسه گفت: «مردان بازداشت‌شده به جرم خود اعتراف کردند و گفتند که پس از دریافت دستور از رهبران خود در جبهه مقاومت، واکسیناتورها را تیرباران کردند.»

صبغت‌الله احمدی، سخنگوی جبهه مقاومت آن زمان با تکذیب کردن ادعای طالبان به افغانستان اینترنشنال گفت: «متأسفانه افراد طالبان به انجام این جنایات خو گرفته‌اند، پیش از این اعلان می‌کردند که واکسیناتورها جاسوس اند و حالا پس از انجام هر جنایتی به داستان‌سرایی و دروغ‌گویی می‌پردازند. ما اطلاعات دقیق داریم که واکسیناتوران در قندوز توسط خود طالبان به شهادت رسانیده شده‌اند.»