وال استریت ژورنال از سفر مخفیانه رئیس سیا به عربستان سعودی پرده برداشت

۱۴۰۱/۲/۱۴

روزنامه وال‌ استریت ژورنال به نقل از مقامات امریکایی و سعودی می‌گوید که ویلیام برنز، رئیس سیا، ماه گذشته برای دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در سفری غیرمنتظره، به عربستان سعودی رفته است. این دیدار در اواسط اپریل در جده انجام شده، اما جزئیاتی از آن منتشر نشده است.

تنش‌های اخیر بین ایالات متحده و عربستان سعودی روی مسایل تولید نفت، حمله روسیه به اوکراین، توافق هسته‌ای ایران و جنگ در یمن افزایش یافته است.

یکی از مقامات امریکایی درباره دیدار برنز و بن سلمان به روزنامه وال استریت ژورنال گفت: "گفتگوی خوبی بود. لحن بهتری نسبت به تعاملات قبلی دولت ایالات متحده دیده شده است."

برنز در حالی به عربستان سعودی سفر کرده که روابط واشنگتن و ریاض در پایین‌ترین سطح خود در دهه‌های اخیر قرار دارد.

جو بایدن، رئیس جمهور امریکا در زمان نامزدی‌اش در سال ۲۰۱۹ پادشاهی عربستان را برای مسایل حقوق بشری مانند قتل جمال خاشقچی «منفور» خواند. یک ارزیابی محرمانه اطلاعاتی ایالات متحده که سال گذشته توسط بایدن منتشر شد، مشخص کرد که شاهزاده محمد بن سلمانی عملیاتی را برای دستگیری یا قتل آقای خاشقجی تأیید کرده است.

خاشقچی که ستون‌نویس روزنامه واشنگتن پست بود، در سال ۲۰۱۸ در داخل کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید.

وال استریت ژورنال گزارش داده است که شاهزاده محمد دست داشتن در قتل را رد کرده و در ماه سپتامبر به مشاور امنیت ملی بایدن گفته است که هرگز نمی‌خواهد دوباره در این مورد بحث کند.

از آن زمان، عربستان سعودی درخواست‌های ایالات متحده برای عرضه نفت بیشتر برای کاهش قیمت‌ها و کاهش هزینه‌های مالی جنگ مسکو را رد کرده و در جهت منافع روسیه قرار گرفته است.

سخنگوی سازمان اطلاعات مرکزی امریکا از اظهار نظر درباره سفرهای آقای برنز خودداری کرد. مقامات سعودی نیز در باره دیدار محمد بن سلمان با رئیس سیا اظهار نظر نکرده است.

مقامات ارشد هر دو دولت گفته‌اند که شکاف‌های سیاسی بین ایالات متحده و عربستان سعودی از زمان حمله روسیه به اوکراین عمیق‌تر شده است.

به گزارش وال استریت ژورنال، ایالات متحده نگران است که ریاض بیشتر با چین و روسیه همسو شود، یا حداقل در مورد مسایل مورد علاقه واشنگتن، مانند اوکراین، بی‌طرف باقی بماند.

کاخ سفید قبلاً تأکید کرده بود که ایالات متحده به حمایت از دفاع ارضی عربستان سعودی متعهد است و یک مقام سعودی در سفارت این پادشاهی در واشنگتن گفته است که روابط با ایالات متحده همچنان قوی است.

به گزارش این رسانه، چندین مقام امریکایی در سال گذشته برای بهبود مناسبات دو کشور به سعودی رفتند، اما با مخالفت بایدن به دادن هر گونه امتیاز گسترده به سعودی، مقامات اذعان کرده‌اند که پیشرفت اندکی داشته‌اند.

کرستن فونتنروز که در دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ مسئول نظارت بر امور خلیج فارس در شورای امنیت ملی امریکا بود، گفت که کاخ سفید در تلاش است تا یکی از مقامات دولتی را شناسایی کند که سعودی‌ها به صحبت‌هایش گوش دهند.

از زمان تصدی سیا در سال گذشته، آقای برنز حداقل ۱۵ سفر خارجی داشته است. او یک سفر مخفیانه در ماه اگست سال گذشته به کابل داشت و در آنجا با مقامات برجسته طالبان دیدار کرد.

این مقام برجسته امریکایی از آن زمان تاکنون نقش کلیدی در واکنش دولت بایدن به جنگ اوکراین ایفا کرده است و در نوامبر گذشته از روسیه بازدید کرد تا به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه درباره عواقب تهاجمش بر اوکراین هشدار دهد.

خبرها
پوتین و حذف مخالفان
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید