اینترسوس: احتمال دارد که مرگ مادران افغان هنگام زایمان ۵۰ درصد افزایش یابد

۱۴۰۱/۲/۱۴

یک سازمان ایتالیایی هشدار می‌دهد که اگر همین حالا اقدامی برای جلوگیری از بدتر شدن سیستم صحی افغانستان نشود، آمار مرگ مادران افغانستان تا سال ۲۰۲۵ بیش از ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت.اینترسوس می‌گوید ممکن است تا سه سال آینده در هر صدهزار تولد، ۹۶۳ مادر جان خود را از دست بدهند.

اینترسوس یک سازمان غیرانتفاعی کمک‌های بشردوستانه است که برای کمک به قربانیان بلایای طبیعی و درگیری‌های مسلحانه فعالیت می‌کند. این سازمان در سال ۱۹۹۲ تأسیس شده و برخی از شفاخانه‌ها را در افغانستان حمایت می‌کند.

این سازمان می‌گوید همین اکنون نیز مرگ‌ومیر زنان افغانستان در هنگام زایمان افزایش یافته است.

بر اساس اطلاعات صندوق جمعیت ملل متحد در سال ۲۰۲۱، از هر صد هزار زن در افغانستان، ۶۳۹ نفر در هنگام زایمان جان خود را از دست می‌دهند.

در اعلامیه‌ای که اینترسوس منتشر کرده آمده است در حال حاضر شمار داکتران به دلیل ناتوانی طالبان در پرداخت معاشات کاهش یافته و دارو نیز در افغانستان کمیاب شده است.

اینترسوس می‌گوید از ابتدای سال جاری میلادی در شفاخانه تحت حمایتش در ولایت زابل، تا کنون بیش از ۱۱۰۰ کودک به دنیا آمده‌اند، اما بیش از یک چهارم مادران دچار عوارض جدی هستند و اگر درمان نشوند جان خود را از دست خواهند داد.

پنجم می، روز جهانی قابله / ماماهاست. سازمان اینترسوس به روز جهانی قابله‌گان از جامعه جهانی خواسته به زنان و کودکان افغانستان پشت نکند و در بهبود سیستم صحی و درمانی افغانستان کمک کند.

رعنا بهار، قابله در افغانستان می‌گوید: "در ماه‌های اخیر شاهد بدتر شدن وضعیت بودم. وقتی در سال ۲۰۱۶ شروع به کار کردم، اگر مادری نیاز به سزارین داشت، جراحان بودند تا آن را انجام دهند. اگر مادری خون‌ریزی پس از زایمان داشت که علت اصلی مرگ است، ما جراحانی داشتیم که می‌توانستند آن را درمان کنند، اما حالا داکترها ماه‌هاست که معاش نگرفته‌اند و یا در جایی دیگر مشغول به کار شدند یا همچنان به دنبال کار می‌گردند."

نماینده سازمان اینترسوس در افغانستان هم گفته است "سیستم صحی در افغانستان تحت فشار است. زایشگاه‌ها در حال حاضر بیش از حد پر شده‌اند و بدون افزایش بودجه به طرز غم‌انگیزی شاهد مرگ بسیاری از مادران خواهیم بود."

جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید