اسرائیل می‌گوید پوتین بابت اظهارات وزیر خارجه‌اش معذرت خواسته است

جمعه ۱۴۰۱/۰۲/۱۶

دفتر صدراعظم اسرائیل می گوید که ولادیمیر پوتین از اظهارات وزیر خارجه روسیه «معذرت» خواسته است.

سرگئی لاوروف روز یکشنبه گفت که هیتلر «ریشه یهودی» داشت. این اظهارات واکنش تند اسرائیل را به همراه داشت و از روسیه خواستار عذرخواهی رسمی شده بود.

دفتر نفتالی بنت، صدراعظم اسرائیل روز پنجشنبه در بیانیه‌ای گفت: «بنت عذرخواهی رئیس‌جمهور پوتین را پذیرفته و از او به خاطر روشن کردن موضع روسیه در باره ملت یهود و یادبود هولوکاست سپاسگزاری کرده است.»

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز یکشنبه هنگام مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی ایتالیایی در پاسخ به سوالی که چرا وقتی رئیس‌جمهور اوکراین خود یهودی است، روسیه از «نازی‌زدایی» در اوکراین حرف می‌زند، گفت: «یهودی بودن ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، مانع از این حقیقت نیست که عوامل نازی در اوکراین وجود دارند.»

این اظهارات وزیر خارجه روسیه با خشم اسرائیل مواجه شد. بنت اظهارت وزیر خارجه روسیه را «دروغ» خواند و وزارت خارجه اسرائیل سفیر مسکو در تل آویو را احضار کرد و از او خواست تا کشورش از این اظهارات معذرت بخواهد.

اسرائیل که به دنبال حفظ روابط خوب با کی‌یف و مسکو بوده است، تلاش کرده با میانجگیری به جنگ روسیه در اوکراین پایان دهد.

در همین حال، کرملین بدون یادآوری از معذرت‌خواهی رئیس جمهور روسیه، در بیانیه‌ای گفت: «ولادیمیر پوتین و نفتالی بنت علاقه متقابل خود را برای توسعه بیشتر روابط دوستانه روسیه و اسرائیل و حفظ ارتباطات سودمند بین رهبران دو کشور ابراز کردند».

کرملین می‌گوید که رهبران دو کشور در مورد وضعیت اوکراین نیز صحبت کردند. بنا به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، نفتالی بنت درخواست ولودمیر زلنسکی را برای تخلیه غیرنظامیان از کارخانه فولاد در بندر ماریوپل، به ولادیمیر پوتین رسانده است.

در بیانیه کرملین نیز آمده است که «ارتش روسیه مانند گذشته آماده تضمین خروج امن غیرنظامیان» از کارخانه فولاد ماریوپول است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
وادی رقابت
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید