جاپان هشدار داد که جنوب شرق آسیا با خطر مشابه اوکراین رو به روست

۱۴۰۱/۲/۱۵

جاپان و بریتانیا با ابراز نگرانی از پیامدهای امنیتی تهاجم روسیه به اوکراین، از توافقات جدید دفاعی دوجانبه خبر دادند.

صدراعظم جاپان گفت که اتفاقات اوکراین می‌تواند در جنوب شرق آسیا نیز بیفتد؛ جایی که چین روز تا روز از نظر نظامی پرخاشگرتر شده و تایوان را تهدید نظامی می‌کند.

به گزارش اسوشیتدپرس، بوریس جانسون و فومویا کیشیدا، رهبر دو کشور روز پنجشنبه در لندن گفتند که ارتش‌های دو کشور«از نزدیک باهم کار خواهند کرد.» در چارچوب توافقات جدید، نیروهای نظامی بریتانیایی و جاپانی قرار است تمرینات مشترک نظامی برگزار کنند.

جانسون، نخست وزیر بریتانیا که میزبان صدراعظم جاپان در لندن بود، از موضع محکم او در برابر تهاجم روسیه به اوکراین قدردانی کرد و گفت: «کشورهای دموکراتیک باید متحدانه در برابر رژیم‌های اقتدارگرا موضع بگیرند.»

فومویا کیشیدا با اشاره به تهدید احتمالی چین نسبت به تایوان گفت: «برداشتی که می‌توان از رفتارهای اقتدارگرایانه و زورگویانه قدرت‌های اقتداگرا در اروپا داشت این است که احتمال اتفاق افتادن آن در جنوب شرق آسیا وجود دارد.» او افزود: «از این رو، ما باید همکاری‌های خود را قوی‌تر سازیم.»

چین می‌گوید که تایوان جز خاکش است و هر زمانی لازم بداند به آنجا حمله نظامی خواهد کرد. امریکا و متحدانش بارها چین را نسبت به اقدام نظامی علیه تایوان هشدار داده اند.

برخی تحلیلگران می‌گویند که نوع واکنش کشورهای غربی در برابر تهاجم روسیه در اوکراین بالای محاسبات چین در مورد تایوان تاثیرگذار است.

جاپان با تحریم روسیه به صف کشورهای غربی پیوسته است اما تا هنوز از ارسال کمک‌های نظامی به اوکراین خودداری ورزیده است.

خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید