نماینده امریکا حمله به هزاره‌ها را «تراژیک و سیستماتیک» خواند

۱۴۰۱/۲/۱۵

تام وست، نماینده خاص ایالات متحده برای افغانستان می‌گوید که با شهرزاد اکبر، رئیس پیشین کمیسیون حقوق بشر افغانستان در مورد حملات «تراژیک و سیستماتیک بر هزاره‌ها» در چند هفته اخیر صحبت کرده است.

همچنان، آنها روی توانمندسازی جامعه هزاره‌ نیز گفتگو کرده است.

وست روز پنج‌شنبه در توییتی نوشت که در صحبت با شهرزاد اکبر «روی نیاز به گفتگوهای ملی و نظارت بر وضعیت حقوق بشری» در افغانستان بحث کرده است.

او از درخواست بزرگان مذهبی و قبایلی در سراسر کشور برای بازگشت دختران به مکتب نیز استقبال کرده است.

در همین حال شهرزاد اکبر نیز در توییتی نوشته است که با نماینده امریکا بر نیاز به «تعامل قاعده‌مند و مستمر بین‌المللی برای کاهش بحران بشری و حقوق بشر» در افغانستان تاکید کرده است.

پیش از این رینا امیری، نماینده امریکا در امور زنان افغان از کار روی راه‌های برخورد با بی‌عدالتی علیه هزاره‌ها خبر داده بود.

در همین حال، تام وست با عبدالله عبدالله، رئیس پیشین شورای عالی مصالحه در مورد «گفتگوهای سیاسی ملی و مشارکت بین‌المللی» برای حمایت از آن صحبت کرده است.

تام وست در حالی با شماری از چهره سیاسی افغانستان در باره «گفتگوهای ملی» بحث کرده است که پیش از این طالبان از برگزاری «مجمع افغان ها» برای بحث در باره مسایل افغانستان خبر داده بود.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان به شبکه خبری طلوع‌نیوز گفت: «ما هنوز نامی بر آن نمی‌گذاریم... ولی یک مجمع افغان‌ها جور (برگزار) خواهد شد و بالای مسایل بحث خواهد کرد.»

شماری از شخصیت‌های سیاسی افغانستان از جمله حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین برای ایجاد حکومت فراگیر و کسب مشروعیت، به طالبان پیشنهاد برگزاری لویه جرگه را داده اند.

اخیراً حسن کاضمی قمی، نماینده ویژه ایران در امور افغانستان گفته است که طالبان «به دنبال برگزاری لویه جرگه است.»

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید