وزارت خارجه روسیه: طالبان در مبارزه با تروریسم ضعیف عمل کرده است

۱۴۰۱/۲/۱۶

وزارت خارجه روسیه با ابراز نگرانی از افزایش حملات تروریستی در افغانستان می‌گوید طالبان در مبارزه با تروریسم ضعیف عمل کرده است.

الکسی زایتسف، معاون سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز جمعه، ۱۶ ثور در یک نشست خبری از طالبان خواست مبارزه با تروریسم را تقویت کند.

جنرال دیوید پترائوس، سابق سازمان اطلاعات مرکزی امریکا هم اخیرا از موج تازه خشونت‌های داعش در افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته از قبل پیش‌بینی شده بود که طالبان توانایی برقراری امنیت افغانستان را ندارند.

به گفته وی، دلیل حملات اخیر، رهایی هزاران زندانی از زندان‌های افغانستان است.

معاون سخنگوی وزارت خارجه روسیه می‌گوید «حملات تروریستی بار دیگر ضرورت اتخاذ تدابیر موثرتر برای مبارزه با تروریسم بین‌المللی در افغانستان را تایید می‌کند.»

روسیه نگران نفوذ داعش از افغانستان به کشورهای آسیای میانه است.

اسپیشل اوراسیا در گزارشی تازه گفته است "شاخه خراسان داعش تهدید کرده است که به کشورهای همسایه افغانستان به شمول کشورهای آسیای مرکزی و قدرت‌های منطقه‌ای مانند روسیه و چین حمله خواهد کرد."

آقای زایتسف خطاب به طالبان گفت «ما از مقامات افغانستان می‌خواهیم اقدامات مناسبی را برای اطمینان از امنیت مردم و تشدید مبارزه با داعش انجام دهند.»

در حملات تروریستی یک ماه گذشته در افغانستان که مسئولیت بیشتر آن‌ها را داعش بر عهده گرفته، در حدود ۲۰۰ نفر کشته و زخمی شدند. بیشتر این حملات در مناطق شیعه‌نشین بوده است.

وزارت خارجه روسیه گفته گروه‌های تروریستی و داعش تلاش می‌کنند «در جامعه چند ملیتی افغانستان شعله افراط‌گرایی مذهبی را برافروزد.»

روسیه پیش از این هم گفته بود تا زمانی که طالبان بر تعهدات خود برای مبارزه با تروریسم و تشکیل دولت فراگیر اقدام نکنند، به هیچ عنوان به رسمیت شناخته نخواهند شد.

دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید