یک مقام سابق سیا: استخبارات امریکا نباید از "دولت تروریستی" طالبان چشم بردارد

۱۴۰۱/۲/۱۶

یک مقام بازنشسته سازمان اطلاعات مرکزی امریکا می‌گوید با خروج ایالات متحده، افغانستان به یک "دولت تروریستی" شکست‌خورده تمام‌عیار تبدیل شده است.

دانیل هافمن از استخبارات امریکا خواسته است چشم از افغانستان تحت حاکمیت طالبان و تهدیدهای بی‌شماری که ممکن از این کشور سر برآرد برندارد.

دانیل ان هافمن در مقاله‌ای که برای واشنگتن تایمز نوشته است، می‌گوید در حالی که توجه جهان بر حمله روسیه به اوکراین متمرکز شده، سازمان‌های استخباراتی امریکا نباید چشم از افغانستان تحت حاکمیت طالبان و تهدیدهای بی‌شمار دیگر بردارند.

هافمن استدلال می‌کند که ایمن‌الظواهری، رهبر القاعده همچنان به عنوان یک تهدید باقی مانده و گروه داعش نیز حضور روبه‌رشدی در افغانستان دارد.

به گفته او، در کنار سازمان‌های تروریستی مانند القاعده و داعش، افغانستان زیر حاکمیت طالبان همچنان قطب تریاک جهان است.

به نقل از واشنگتن تایمز افغانستان که با کمبود شدید غذا، آب و برق همراه با سیستم‌های ورشکسته آموزش و مراقبت‌های بهداشتی مواجه است، امروز در برابر بهره‌برداری تروریست‌ها به شدت آسیب‌پذیر است.

دانیل ان هافمن یک افسر بازنشسته خدمات مخفی و رئیس سابق یکی از بخش سازمان اطلاعات مرکزی است. او ۳۰ در بخش‌های متفاوت سیا کار کرده است. هافمن در این مدت مسئولیت شماری از مناصب عالی‌رتبه خارجی و داخلی سیا را نیز به عهده داشته است.

به باور این مقام پیشین سیا، طالبان سابقه طولانی در پناه دادن به القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی در خاک خود دارد و افغانستان امروز مانند سال ۲۰۰۱ در فضای بی‌دولت غرق است. او افزوده است که امریکا از حادثه یازدهم سپتامبر آموخته است که وضعیت افغانستان می‌تواند تهدید قابل توجهی علیه امریکا محسوب شود.

هافمن می‌افزاید: "سراج‌الدین حقانی با توجه به اتحاد شبکه حقانی با القاعده و سابقه طولانی که در حملات مرگبار به غیرنظامیان بیگناه افغان دارد رسماً از سوی وزارت امور خارجه امریکا به عنوان یک تروریست جهانی شناخته شده است."

سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی امروز یکی از قدرتمندترین چهره‌های رژیم طالبان است و اکنون در کابل سرپرستی وزارت داخله طالبان را به عهده دارد.

پیشتر، رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی امریکا از موج تازه خشونت‌های داعش در افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته بود که از قبل پیش‌بینی شده بود که طالبان توانایی برقراری امنیت افغانستان را ندارند.

جنرال دیوید پترییس می‌گوید دلیل حملات اخیر در افغانستان، رهایی هزاران زندانی از زندان‌های افغانستان است.

جنرال دوید پترائوس می‌گوید: "انسجام گروه‌های تروریستی در افغانستان و خشونت‌های ماه‌های اخیر برای طالبان مشکلات امنیتی ایجاد کرده است."

او تأکید کرد که: "به یاد داشته باشید که ما از قبل هراس داشتیم که با روی کار آمدن طالبان آنها توانایی برقراری امنیت تمام قلمرو افغانستان را نخواهند داشت."

جهان‌نما
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید