حجاب اجباری؛ یوناما می‌گوید فرمان طالبان تعامل با جامعه بین‌المللی را دشوارتر می‌سازد

۱۴۰۱/۲/۱۷

دفتر معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) نگرانی عمیق خود را نسبت به فرمان جدید طالبان در باره حجاب اجباری ابراز کرد.

یوناما می‌گوید که این تصمیم در تضاد با تضمین‌های طالبان برای احترام و حمایت از حقوق بشر است و می‌تواند تعامل جهان با این گروه را دشوارتر سازد.

دفتر معاونت سازمان ملل در افغانستان شام روز شنبه با نشر اعلامیه‌ای گفت که جامعه بین‌المللی مشتاق دریافت نشانه‌هایی مبنی بر آمادگی طالبان برای روابط مثبت با جهان بوده است.

اما به گفته یوناما چنان که تصمیم شش هفته پیش طالبان در مورد بستن مکاتب متوسطه دختران با محکومیت جهانی همراه شد، تصمیم این گروه در باره حجاب نیز ممکن است «تعامل با جامعه بین‌المللی را دشوارتر سازد».

طالبان با انتشار دستورالعملی تازه، به زنان هشدار داد در صورت عدم رعایت حجاب مورد نظر این گروه «تنبیه» خواهند شد.

مقام‌های طالبان روز شنبه در مراسم ویژه اعلام کردند که ابتدا خانه‌ زنانی که حجاب مورد نظر این گروه را رعایت نکنند، شناسایی شده و به آنان توصیه و تنبیه‌نامه ارسال خواهد شد. به گفته این گروه در قدم دوم «ولی این زنان در ریاست مربوطه احضار خواهد شد».

طالبان تأکید کرده در مرحله سوم، اقارب نزدیک زنانی که حجاب مورد نظر این گروه را رعایت نکنند، برای سه روز زندانی خواهند شد.

یوناما اما این فرمان طالبان را در تضاد با وعده‌های مکرر این گروه می‌داند.

در بخشی از اعلامیه یوناما آمده است: «این تصمیم با تضمین‌های متعدد در مورد احترام و حمایت از حقوق بشر، به شمول حقوق زنان و دختران که توسط نمایندگان طالبان در جریان گفتگوها و مذاکرات در دو دهه گذشته به جامعه جهانی ارائه شده بود، در تضاد است.»

یوناما «خواستار ملاقات فوری با مقامات طالبان» برای وضاحت در مورد این تصمیم شده است.

نمایندگی سازمان ملل در افغانستان می‌گوید براساس اطلاعاتی که دریافت کرده، این دستورالعمل رسمی است و تطبیق و اجرا خواهد شد.

در همین حال، رینا امیری، نماینده ویژه امریکا برای زنان و حقوق بشر در افغانستان اعلامیه یوناما را بازنشر کرده و گفته است که طالبان سیاست‌های ستمگرانه علیه زنان و دختران این کشور اتخاذ کرده است.

او گفته است که طالبان به جای رسیدگی به بحران اقتصادی و تشکیل حکومت فراگیر، به اتخاذ چنین سیاست‌هایی روی آورده است.

خانم امیری می‌گوید: «من با خواست افغان‌ها و جامعه بین‌المللی برای پایان دادن به این اقدامات ظالمانه همصدا می‌شوم.»

او همچنین خواستار بازگشایی مکاتب دخترانه و برگشت زنان به کار و از سرگیری زندگی عادی شده است.

در همین حال، مسیح علی‌نژاد، یک فعال ایرانی حقوق زنان در توییتی رینا امیری را خطاب قرار داده و از او پرسیده است که در ملاقات آینده‌اش با طالبان برقع خواهد پوشید یا خیر.

فرستاده امریکا برای زنان و حقوق بشر چند ماه پیش در دیدار با هیات طالبان در ناروی چادر پوشیده بود در حالی که او به صورت معمول محجبه نیست.

مسیح علی نژاد با انتقاد از این رفتار خانم امیری در توییتر خود نوشته است که «طالبان اصلاح‌شده» همان «طالبان قدیمی» هستند.

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید