سفر مقام‌های ارشد طالبان به قندهار؛ برخی منابع می‌گویند ملا حسن آخند "قصد کناره‌گیری دارد"

۱۴۰۱/۲/۱۸

شماری از مقام‌های ارشد طالبان از جمله ملا محمد حسن آخند، رئیس الوزرا، ملا عبدالغنی برادر، معاون او و ملا محمد یعقوب وزیر دفاع طالبان به قندهار رفته‌اند.

هرچند طالبان در باره هدف این سفر چیزی نگفته‌اند، اما برخی منابع می‌گویند ملا حسن آخند به‌دلیل بیماری قصد کناره‌گیری دارد.

یک منبع خبری در محل به افغانستان اینترنشنال گفت که رئیس‌الوزرای طالبان بیمار است و در سفر قندهار می‌خواهد به رهبری طالبان بگوید که دیگر نمی‌خواهد در این سمت بماند.

این منبع افزود: دیروز (شنبه) ملا حسن آخند در مقام ولایت قندهار بود، ظاهراً او با والی دیدار داشت. او انتظار دارد با ملا هبت‌الله در آنجا دیدار کند و با استفاده از این فرصت از او بخواهد که دیگر نمی‌خواهد در این سمت بماند.

به گفته این منبع اکثر خانواده‌های مقامات بلندپایه طالبان در شهر قندهار اقامت دارند و سفر این مقام‌ها به قندهار دور از انتظار نیست.

او افزود که مقام‌های طالبان از سفر به قندهار دو هدف دارند: دیدار با خانواده و احتمال برگزاری نشست بزرگ این گروه در آینده.

سران طالبان در دوم حمل امسال نیز در قندهار تشکیل جلسه دادند که در آن ۱۵ وزیر و مقام بلندپایه این گروه حضور داشتند.

در آن زمان گمانه‌زنی وجود داشت که در کابینه طالبان تغییراتی خواهد آمد و ملا برادر به جای ملا حسن آخند معرفی خواهد شد.

منبع خبری افغانستان اینترنشنال می‌گوید شبکه حقانی مخالف معرفی ملا برادر به عنوان رئیس‌الوزاری طالبان بوده است.

علاوه بر ملا محمد حسن آخند، ملا عبدالغنی برادر و ملا محمد یعقوب به هدف دیدار با مقام‌های محلی به قندهار رفته‌اند.

رئیس‌الوزرای طالبان روز شنبه در دیدار با مقام‌های محلی از جمله محمد یوسف وفا، والی قندهار بر "هماهنگی، همکاری و همسبتگی" مسئولین تاکید کرده و از آنها خواسته است که با مردم "برخورد نیکو" داشته باشند.

ملا محمد یویعقوب نیز با نیروهای این گروه در قول اردو قندهار دیدار کرده است.