سناتور امریکایی ارزیابی سازمان‌های استخباراتی را از سقوط افغانستان و اوکراین زیر سوال برد

۱۴۰۱/۲/۲۰

سناتور انگس کینگ از سازمان‌های استخباراتی امریکا برای ارزیابی نادرست از زمان سقوط، توانایی و انگیزه جنگیدن حکومت‌های افغانستان و اوکراین انتقاد کرد.

این سازمان‌ها پیش بینی کرده بودند که حکومت پیشین افغانستان ظرف چند ماه و حکومت اوکراین در طول چند هفته سقوط خواهد کرد.

به نقل از اسوشیتدپرس، انگس گفت: «آنچه از نگاه ما غایب ماند، درک اراده اوکراینی‌ها و افغانستان برای جنگ[در میدان نبرد] بود. امیدوارم سازمان‌های استخباراتی ما روی برخورد با این مساله تامل کنند.»

امکانات و توانایی‌های نظامی و تسلیحاتی روسیه به عنوان یک قدرت هسته‌ای در مقایسه با کشور کوچکی چون اوکراین باعث شده بود که تحلیلگران امریکایی تصور کنند سقوط کی‌یف در ظرف چند هفته محتمل است. حتا کاخ سفید به زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، پیشنهاد خروج از کشور را داد.

همچنان، سازمان‌های استخباراتی امریکا پیش بینی کرده بودند که طالبان احتمالا ظرف ۶ تا‌ ۱۲ ماه پس از خروج کامل نیروهای امریکایی کابل را تصرف می‌کند. اما، سقوط حکومت غنی قبل از خروج نیروهای امریکایی، مقامات نظامی و ملکی امریکا را شگفت زده کرد.

اوریل هینس، رئیس سازمان استخبارات ملی ایالات متحده در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنای امریکا گفت که پیش بینی ظرفیت و انگیزه جنگیدن نیروهای مسلح یک کشور خیلی دشوار است. او افزود که شورای سازمان استخبارات ملی به این مساله و شیوه‌های تحلیل و ارزیابی آن خواهد پرداخت.

جنرال اسکات برییر، رئیس سازمان استخبارات دفاعی امریکا با دفاع از توانایی ارزیابی و تحلیل سازمان‌های استخباراتی این کشور گفت که این نهادها کار شان را «عالی» انجام دادند. اما انگس در واکنش گفت: «جنرال، چطور شما این حرف را می‌زنید؟ در این مجلس به ما گفته شد که کی‌یف در ظرف ۳ روز و اوکراین در طول ۲ هفته سقوط خواهد کرد. آیا این ارزیابی دقیق بود؟»

جنرال برییر در این مجلس گفت که سازمان‌های استخباراتی امریکا «هیچ وقت فقدان اراده جنگیدن در اوکراینی‌ها را نادیده نگرفته بودند.» او اذعان کرد: «در گذشته شخصا انگیزه آنان را جدی نمی‌گرفتم اما حالا باید اعتراف کنم که آنها با شجاعت و وقار [در برابر روسیه] جنگیده اند.»

جهان‌نما
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید