منبع افغانستان اینترنشنال: پولیس ترکیه الله‌گل مجاهد را به ایران برگردانده است

۱۴۰۱/۲/۲۰

یک منبع معتبر به افغانستان اینترنشنال تایید کرد که پولیس ترکیه، الله گل مجاهد، نماینده پیشین مجلس را از این کشور اخراج کرده است.

به گفته این منبع آقای مجاهد دارای اقامت یک ساله ترکیه بود و ۵ روز پیش زمانیکه از ایران وارد میدان هوایی استانبول شد، بازداشت و به ایران برگردانده شد.

این منبع در گفتگو با افغانستان اینترنشنال افزود که این نماینده پیشین مجلس دو روز در بازداشت پولیس ترکیه بود و اقامت یک ساله‌اش باطل شده است.

به گفته این منبع الله گل مجاهد در کنار اقامت یک ساله ترکیه، از پاسپورت سیاسی افغانستان نیز استفاده می‌کرد.

پیش از این، الپای الپمن، نماینده پارلمان ترکیه در جریان مجلس عمومی پارلمان، رسما از الله گل مجاهد شکایت کرد و او را متهم به انجام اعمال خلاف قانون به شمول فحشا و پول‌شویی کرده بود. آقای الپای که از سیاست‌مداران مخالف حزب حاکم در ترکیه است، خواستار اخراج الله گل مجاهد از این کشور شده بود.

یک منبع دیگر در ایران تائید کرد که این نماینده پیشین مجلس افغانستان چند روز قبل به ایران سفر کرده بود و هنوز در این کشور بسر می‌برد.

بر اساس قانون شهروندی در ترکیه، هر فرد با سرمایه گذاری ۲۵۰ هزار دالر می‌تواند شهروندی این کشور را دریافت کند، موردی که از سوی احزاب مخالف حزب حاکم مورد انتقاد شدید قرار دارد. گفته می‌شود این رقم حالا به ۴۰۰ هزار دالر افزایش یافته است.

مخالفان رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه به این باور اند که بسیاری از سیاست‌مداران فاسد، قاچاقچیان مواد مخدر و باندهای تبهکار و مافیا با استفاده از این فرصت در ترکیه سرمایه‌گذاری کرده و شهروندی این کشور را اخذ می‌کنند. آنها خواهان تغییر این قانون شده‌اند.

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید