امریکا می‌گوید که داعش به دنبال گسترش خود در افریقا است

۱۴۰۱/۲/۲۱

معاون امور سیاسی وزارت خارجه امریکا روز چهارشنبه گفت که جهان نسبت به خطر داعش در اطراف جهان، به خصوص در افریقا هشیار باشد.

ویکتوریا نولند، در مورد تهدید داعش در قاره افریقا گفت که در سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۲۹۰۰ نفر در جریان ۵۰۰ حمله این گروه کشته شدند.

به نقل از اسوشیتدپرس، نولند در نشست کشورهای ائتلاف ضد داعش در مراکش گفت: « اگر چه ما جلو رشد داعش در عراق و سوریه را گرفته‌ایم، اما نباید نسبت به تهدید پایدار این گروه در مناطق دیگر، به ویژه قاره افریقا غافل باشیم.»

داعش در سال ۲۰۱۹ آخرین مناطق تحت کنترول خود در عراق و سوریه را در اثر حملات سنگین نیروهای بین المللی به رهبری امریکا از دست داد. از آن زمان، داعش در کشورهای مختلف از جمله افغانستان مخفی شده و حملات تروریستی را بالای نیروهای امنیتی و اقلیت‌های مذهبی انجام داده است.

نصیر بوریتا، وزیر خارجه مراکش نیز در این نشست گفت که داعش افریقا را در تیررس خود قرار داده و ۴۰ درصد حملات این گروه در این قاره انجام یافته است. او افزود: «این نکته را به طور واضح بدانیم که خطر داعش از میان نرفته است.»

جنگجویان وفادار به داعش در کشورهای مالی، نیجر، موزامبیک، نیجریه، کنگو و بورکینافاسو فعال بوده و حملات مرگبار تروریستی را سازماندهی کرده اند. خطر این جنگجویان در مالی باعث شد که فرانسه برای سرکوب شان به این کشور نیروی نظامی اعزام کند.