ایلان ماسک ممنوعیت وضع شده بر توییتر دونالد ترامپ را لغو می‌کند

۱۴۰۱/۲/۲۱

ایلان ماسک ممنوعیت فعالیت دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین امریکا در توییتر را "کاملا احمقانه" خواند و اعلام کرد قصد دارد این ممنوعیت را لغو کند.

در واکنش به این اظهارات، مدیرعامل پیشین توییتر گفت که با تصمیم ماسک موافق است و سخنگوی کاخ سفید گفت این تصمیم مربوط بخش خصوصی می‌شود.

شانزده ماه پس از آنکه توییتر حساب کاربری دونالد ترامپ را بست، ایلان ماسک گفت که ممنوعیت توییتر در مورد دونالد ترامپ «از نظر اخلاقی اشتباه و کاملاً احمقانه» بوده و پس از نهایی شدن قرارداد خرید شرکت توییتر، قصد دارد ممنوعیت فعالیت ترامپ در توییتر را لغو کند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به سخنان ایلان ماسک و احتمال لغو ممنوعیت فعالیت دونالد ترامپ در توییتر گفت: "این تصمیم مربوط به یک شرکت بخش خصوصی است."

سخنگوی کاخ سفید افزود: "دولت بایدن ضمن تأکید بر حفاظت از آزادی بیان، سعی دارد اطمینان حاصل کند که از پلتفرم‌ها برای انتشار اطلاعات نادرست استفاده نمی‌شود."

توییتر در ۸ ژانویه ۲۰۲۱، نوزدهم دی ماه سال ۹۹، در جریان چالش‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری امریکا، حساب کاربری دونالد ترامپ را با بیش از ۸۸ میلیون فالور بست.

این شرکت یک روز بعد اعلام کرد: "پس از بررسی توییت‌های اخیر دونالد ترامپ و فضایی که در پی آن‌ها ایجاد شده، حساب او را به دلیل احتمال تشویق به خشونت بیشتر به صورت دایمی مسدود کرده است."

همزمان با توییتر، در جریان رویدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری امریکا، فیسبوک و یوتیوب نیز حساب‌های کاربری ترامپ را مسدود کردند.

ایلان ماسک در همان زمان نیز به تصمیم توییتر برای حذف حساب کاربری دونالد ترامپ واکنش نشان داد و گفت که بسیاری از مردم از این که عملاً شرکت‌های تکنولوژی برای آزادی بیان داوری می‌کنند، به شدت ناراضی‌ خواهند بود.

با گذشت شانزده ماه از بسته شدن حساب کاربری ترامپ در توییتر این بار ایلان ماسک به عنوان خریدار تمام سهام شرکت توییتر به مبلغ ۴۴ میلیارد دالر، گفت مصمم است پس از طی مراحل و نهایی شدن قرارداد خرید توییتر، ممنوعیت فعالیت دونالد ترامپ در توییتر را لغو کند.

جک دورسی، از بنیانگذاران توییتر و مدیرعامل پیشین آن، نیز با استقبال از سخنان ماسک، در توییتی نوشت که من با تصمیم ایلان ماسک موافقم و البته استثناهایی چون رفتارهای غیرقانونی و هرزنامه‌ها وجود دارد اما به طور کلی ممنوعیت‌های دایمی یکی از ضعف‌های ماست.

دورسی در هنگام مسدود شدن حساب کاربری ترامپ در توییتر با بیان اینکه از این تصمیم خوشحال نیست، گفته بود: "معتقدم که این تصمیم درستی برای توییتر بود. ما با یک شرایط غیرعادی و غیرقابل دفاع روبرو شدیم که مجبورمان کرد تمام اقدامات خود را بر امنیت عمومی متمرکز کنیم."

با این حال دورسی روز سه‌شنبه پس از سخنان ایلان ماسک نوشت که ممنوعیت فعالیت ترامپ در توییتر یک تصمیم تجاری بود و نباید چنین می‌شد.

دورسی افزود: "ما همیشه باید تصمیمات خود را بازبینی کنیم و ممنوعیت دایمی اشخاص به صورت جهت‌دار اشتباه است."

نگاه روز
چه‌گونه عمری طولانی‌تر داشته باشیم؟
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید