روسیه هشدار داد که اگر فنلند عضو ناتو شود اقدام نظامی خواهد کرد

۱۴۰۱/۲/۲۲

وزارت خارجه روسیه هشدار داد که اگر فنلاند به ناتو بپیوندد، دست به اقدامات تلافی‌جویانه‌ نظامی خواهد زد.

در بیانیه‌ای که وزارت خارجه روسیه منتشر کرده آمده است فنلاند باید از مسئولیت و عواقب پیوستن به ناتو آگاه باشد.

پیش از این ناتو از عضویت فنلند به این سازمان استقبال کرده بود.

وزارت خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای گفته است: "پیوستن فنلاند به ناتو آسیب جدی به روابط دوجانبه روسیه و فنلاند، حفظ ثبات و امنیت در منطقه اروپای شمالی وارد می‌کند."

روسیه هشدار داده است که در این صورت "مجبور خواهد شد اقدامات تلافی‌جویانه اعم از نظامی - فنی و دیگر اقدامات را برای توقف تهدیدات انجام دهد."

روسیه می‌گوید متقاعد شده که "هدف ناتو روشن است: ادامه گسترش به سمت مرزهای روسیه و ایجاد جناح دیگری برای تهدید نظامی علیه این کشور."

این کشور پرسیده که چرا فنلاند باید قلمرو خود را به خط رویارویی نظامی با فدراسیون روسیه تبدیل کند و در عین حال استقلال خود را در تصمیم‌گیری از دست بدهد. در نهایت بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده که در این مورد "تاریخ قضاوت خواهد کرد."

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه هم امروز به خبرنگاران گفت پیوستن فنلاند به ناتو تهدیدی برای روسیه به شمار می‌رود.

او تأکید کرده است: "مطمئناً گسترش ناتو قاره ما را باثبات‌تر و امن‌تر نمی‌کند."

روسیه بارها هشدار داده که مخالف گسترش سازمان پیمان آتلانتیک شمالی است و آن را برای خود یک خطر می‌داند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به صراحت گفته است که یکی از مهم‌ترین دلایل صدور فرمان حمله نظامی به اوکراین هم تمایل این کشور به عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی است.

به رغم هشدارهای روسیه اوکراین، فنلاند و سویدن همچنان می‌خواهند عضوی از ناتو باشند. اوکراین و فنلاند مرز مشترک با روسیه دارند.

فنلاند به تنهایی ۱۳۴۰ کیلومتر مرز زمینی با روسیه دارد که طولانی‌ترین مرز مشترک بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا و روسیه است.

سائولی نی‌نیسته، رئیس‌جمهور فنلاند می‌گوید عضویت کشورش در ناتو "علیه هیچ کس نیست."

او خطاب به پوتین گفته اگر کشورش عضو ناتو شود، به روسیه خواهد گفت که "تو دلیل این اتفاقی." رئیس‌جمهور فنلاند می‌گوید کشورش همین حالا شریک نزدیک ناتو محسوب می‌شود و هیچ تردیدی وجود ندارد که "فنلاند بخشی از غرب است."

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو اواخر در ماه آپریل در یک نشست خبری در بروکسل گفته بود چنانچه فنلاند و سویدن درخواست عضویت کند، این سازمان آماده است تا از این دو کشور استقبال کند.

ناتو، فنلاند و سویدن تاکنون درباره تهدیدات و اظهارات امروز روسیه پاسخ نداده‌اند، اما بریتانیا به توافقی با سویدن و فنلاند رسیده که در صورتی که به این دو کشور حمله شود، از آنها حمایت نظامی خواهد کرد.

خبرها
سفیران - فصل دوم
رقص - جاده ابریشم

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید