احتمال برگزاری لویه جرگه؛ کرزی در دیدار با نیکلسون بر "تفاهم ملی برای ثبات" تأکید کرد

۱۴۰۱/۲/۲۲

حامد کرزی رئیس‌جمهور قبلی افغانستان می‌گوید در دیدار با توماس نیکلسون نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان بر تفاهم ملی برای ثبات دایمی تأکید کرده است. نیکلسون قبلا با برخی از مقامات طالبان نیز دیدار کرده بود. به نظر می‌رسد این دیدارها با احتمال برگزاری لویه جرگه مرتبط است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان پیش از این از احتمال برگزاری "مجمع افغان‌ها" برای بحث روی مسایل افغانستان خبر داده بود.

گمانه‌زنی‌ها در فضای سیاسی افغانستان این است که منظور طالبان از "مجمع افغان‌ها" همان لویه جرگه‌ای است که پیش از این شماری از سیاسیون به شمول حامد کرزی برگزاری آنرا به این گروه پیشنهاد داده بودند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان پیش از این به رسانه‌ها گفته بود: "ما هنوز نامی بر آن نمی‌گذاریم؛ که نامش چه خواهد بود ولی یک مجمع افغان‌ها جور خواهد شد و بالای مسایل بحث خواهد کرد."

حسن کاظمی‌قمی، نماینده ویژه رییس جمهور ایران در امور افغانستان نیز قبلاً در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت که "طالبان به دنبال برگزاری لویه جرگه است"

دیروز طالبان اعلام کردند که در مورد بازگشت سیاسیون افغانستان به کشور تصمیم‌های جدیدی گرفته‌اند.

حامد کرزی در دیدار با نماینده اتحادیه اروپا در شرایطی از شکل‌گیری یک گفتگو برای ثبات ملی سخن گفته است که در هفته گذشته جنگ خونباری در ولایت‌های پنجشیر، بغلان و اندراب جریان داشته است.

آقای نیکلسون پیش از دیدار با کرزی با مقامات طالبان هم گفتگو کرده بود و علاوه بر تفاهم ملی، بر حقوق زنان و بازگشایی مکاتب دخترانه دوره‌های ثانوی تأکید کرده بود.

آقای کرزی می‌گوید در دیدار امروزش با نیکلسون در مورد تحصیل دختران هم گفتگو کرده و هر دو امیدوار اند که مکاتب دخترانه هرچه زودتر بازگشایی شوند.

رئیس جمهور پیشین از نماینده اتحادیه اروپا خواسته است که این اتحادیه کمک‌هایش به افغانستان را تداوم بخشد.

دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید