خلیلی، محقق و دوستم به کشتار مردم در ولایت‌های پنجشیر، تخار و بغلان واکنش نشان دادند

۱۴۰۱/۲/۲۳

کریم خلیلی، محمد محقق و عبدالرشید دوستم از چهره‌های سیاسی افغانستان با نشر اعلامیه‌هایی کشتار مردم ملکی در ولایت‌های پنجشیر، تخار، بغلان و سمنگان را تقبیح کرده و این عملکرد طالبان را «جنایت ضد بشری» خواندند.

به گفته آنها، کشتار مردم ملکی افغانستان را به سوی بحران سوق می‌دهد.

کریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان در اعلامیه‌ای گفته است که «گزارش‌های موثق» حکایت از کشتار، گروگان گیری و شکنجه غیرنظامیان توسط نیروهای اعزامی طالبان در ولسوالی‌های دره و آبشار پنجشیر، اندراب بغلان و ولسوالی ورسج تخار دارد.

خلیلی می‌افزاید: «خانواده‌های زیادی به شمول زنان و کودکان در ولسوالی‌های دره و آبشار از شدت ترس و وحشت ناشی از خشونت، بدون غذا و پوشاک کافی به کوه‌های سرد پناه برده اند.»

در همین حال، در اعلامیه عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی افغانستان آمده است: «طالبان طی روزهای اخیر، در نقاط مختلف ولایات سمنگان و پنجشیر، ولسوالی اندراب ولایت بغلان و ولسوالی ورسج ولایت تخار با کشتار مردم ملکی، دست به خشونت‌های ضد اسلامی، انسانی و بشری زده است.»

بر اساس اعلامیه رهبر حزب جنبش، طالبان «به بهانه سرکوب مخالفان و مقاومتگران» تعدادی از اهالی ملکی مناطق مذکور را به اتهام همدستی با «مبارزان ملی» به رگبار گلوله بستند. دوستم کشتار افراد ملکی در افغانستان را «مصداق بارز و صریح جنایات جنگی و ضد بشری» دانسته است.

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان نیز کشتار مردم ملکی در ولایت پنجشیر و بغلان را تقبیح کرده است. او در صفحه فیسبوکش نوشته است که طالبان در این مناطق «مردم غیرنظامی و کودکان را بی‌رحمانه به قتل رسانده است».

کریم خلیلی گفته است که «تداوم رفتارهای خشونت‌آمیز، موجب بدنامی و انزوای بیشتر اداره طالبان» خواهد شد.

او به طالبان هشدار داده است که «سیاست جنگ و ارعاب، یک سیاست ناکام است و جز تعمیق بحران و سوق دادن افغانستان به سوی جنگ‌های خانمان سوز قومی و فرقه‌ای» نتیجه دیگری به همراه نخواهد داشت.

این چهره سیاسی تنها راه حل برای بحران افغانستان را «گفتگوهای جامع در مورد ایجاد یک نظام اسلامی و مردم‌سالار» می‌داند.

او می‌گوید: «از اداره طالبان می‌خواهم که هرچه زودتر به گفتگوهای صلح بین الافغانی تن داده، از طریق یک مکانیزم مشارکتی، راه افغانستان را به سمت آشتی ملی و صلح پایدار هموار سازد، در غیر آن، ملت افغانستان در برابر تکروی‌ها و بیدادگری‌ها ساکت نخواهد نشست.»

سید باقر محسنی، از تحلیلگران سیاسی افغانستان روز گذشته در گفتگو با افغانستان اینترنشنال از سکوت این چهره‌های سیاسی انتقاد کرد و گفت که اگر آنها منتظر معامله سیاسی با طالبان هستند، به «بینش سیاسی آنان باید تاسف خورد.»

اما حزب جنبش می‌گوید: «یکی از دلایل سکوت معنی‌دار ما مطالعه پیشرفت صلح و قطع خونریزی و شکل‌گیری نظام همه‌شمول در افغانستان [بوده] است.»

در اعلامیه این حزب نسبت به هدف قراردادن افراد ملکی به طالبان هشدار داده شده است. در اعلامیه آمده است: «افزایش فشارهای عجولانه و برداشت های ذوقی و سلیقوی از احکام دین مبین اسلام و سوء استفاده از شمشیر حاکمیت ... ما را ناگزیر می‌سازد دست به اقدامات جدی بزنیم و علیه همه مظاهر منفی‌ ... داخل اقدام شویم.»

این حزب از سازمان‌های بین‌المللی از جمله ملل متحد، عفو بین‌الملل و سازمان همکاری‌های اسلامی خواسته تا در باره کشتار افراد ملکی در ولایت‌های پنجشیر، بغلان، تخار و سمنگان تحقیق کنند و عاملان این کشتار را پاسگو سازند.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید