سفیر طالبان در مسکو: مقامات دولت پیشین حاضر نیستند با ما کار کنند

۱۴۰۱/۲/۲۳

جمال ناصر غروال، سفیر طالبان در مسکو می‌گوید این گروه به مقامات دولت پیشین پیشنهاد همکاری داده، اما آنها این پیشنهاد را نپذیرفته‌اند. غروال گفت او به سیدطیب جواد، سفیر پیشین افغانستان در مسکو پیشنهاد داده بود که در این سفارت بماند و با آنها همکاری کند، اما او قبول نکرده است."

با این حال نماینده طالبان در روسیه گفت این گروه به تلاش‌هایش برای جلب همکاری مقامات دولت پیشین ادامه خواهد داد.

مقامات طالبان در کابل نیز دو روز پیش اعلام کردند که تصمیم‌هایی در مورد برای بازگشت سیاسیون به افغانستان گرفته شده است. طالبان توضیحی در مورد جزئیات این تصمیم‌ها نداده‌اند.

طالبان همزمان با سفر توماس نیکلسون، نماینده ویژه اتحادیه اروپا به کابل از تشدید تلاش‌های‌شان برای بازگشت سیاسیون به افغانستان و جلب همکاری مقامات دولت پیشین سخن می‌گویند.

توماس نیکلسون در سفر به کابل با مقامات طالبان و دیگر چهره‌های سیاسی افغانستان از جمله حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین دیدار کرده است.

نماینده اتحادیه اروپا در افغانستان در گفتگوهایی که در کابل داشته، به تشکیل دولت فراگیر تأکید کرده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان پیش از این از احتمال برگزاری "مجمع افغان‌ها" سخن گفته بود. حسن کاظمی‌قمی، نماینده ویژه رییس جمهور ایران در امور افغانستان نیز چندی پیش در گفتگو با خبرگزاری مهر گفته بود که طالبان قصد دارند لویه جرگه‌ای را با حضور سیاسیون افغانستان برگزار کنند.

سفیر طالبان در مسکو به خبرگزاری دولتی روسیه، ریانووستی گفت: "درهای ما همیشه باز است. ما به کسانی که قبلا در قدرت بودند نیاز داریم که با ما همکاری کنند. اگر حضور داشته باشند، یک حالت واحد و فراگیر به دست می‌آید."

با گذشت حدود ۹ ماه از تسلط طالبان بر افغانستان، هنوز این گروه موفق نشده مشروعیت داخلی و جهانی را به دست آورد. هنوز هیچ کشوری دولت سرپرست طالبان را به رسمیت نشناخته است.

در حال حاضر در تمام سفارتخانه‌های افغانستان در خارج از کشور به شمول سفارت افغانستان در مسکو، پرچم سه رنگ جمهوری اسلامی افغانستان برافراشته است.

سفیر طالبان در مسکو می‌گوید: "ما هنوز پرچمی را داریم که قبلاً [پرچم رسمی افغانستان] بود، از آن به عنوان نماد، به عنوان پرچم خود استفاده می‌کنیم. بحث‌ها ادامه دارد. شاید این پرچم در آینده نیز باقی بماند. اما باز هم این موضوع حل نشده. حتی در پایتخت افغانستان ما از هر دو پرچم استفاده می‌کنیم.

این اظهارات در حالی بیان شده است که در مواردی در شهرهای افغانستان طالبان به ضرب و شتم افرادی پرداخته‌اند که پرچم جمهوری اسلامی افغانستان را با خود حمل می‌کردند.

جمال ناصر غروال ابراز امیدواری کرده که روسیه اولین کشوری باشد که حکومت طالبان را به رسمیت می‌شناسد.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه چندی پیش در یک نشست خبری با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در مسکو گفت در صورتی در راستای به رسمیت شناختن کامل دیپلوماتیک حکومت طالبان در افغانستان کار می‌کنیم که دریابیم طالبان "به وعده خود در جهت ایجاد یک دولت فراگیر نه تنها از منظر قومی و مذهبی بلکه از لحاظ سیاسی" نیز عمل می‌کند.

با این حال، روسیه پس از پاکستان و ترکمنستان سومین کشوری است که به دیپلومات‌ طالبان اعتبار‌نامه داده و سفارت افغانستان در مسکو را به این گروه واگذار کرده است.

جمال ناصر غروال خبر داد که حتی در مراسم رژه نظامی ارتش روسیه که نهم ماه می به مناسبت سالگرد روز پیروزی در میدان سرخ مسکو برگزار شده بود، به عنوان نماینده افغانستان شرکت کرده است. برنامه‌ای که معمولاً در آن مقامات رسمی دولت‌ها دعوت می‌شوند.

غروال گفت در این رژه نظامی "سلاح‌های مدرن را دوست داشتم."

او همچنین گفت ممکن است هیئتی از طالبان به زودی به مسکو سفر کند، اما ضمیر کابلوف، نماینده رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان به خبرگزاری تاس گفت در حال حاضر چنین برنامه‌ای وجود ندارد.

غروال گفته قصد دارد به زودی به ارمنستان و بلاروس هم سفر کند، زیرا او مسئولیت امور دیپلوماتیک طالبان در این دو کشور را هم به دوش دارد.

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید