افزایش قیمت‌‌ها و گسترش اعتراضات در ایران؛ معترضان علیه خامنه‌ای و رئیسی شعار دادند

۱۴۰۱/۲/۲۳

به دنبال اعلام افزایش قیمت‌ برخی مواد خوراکی از سوی دولت ایران، اعتراضات مردمی در شماری از شهرهای این کشور گسترش یافته است.

این اعتراضات پنج‌شنبه شب به شهرهای شش استان ایران گسترش یافت و معترضان علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور شعار سردادند.

این اعتراضات مردمی پنج‌شنبه شب در شهر خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه و همچنین شهر فشافویه در استان تهران برگزار شد.

طبق گزارش‌های منتشر شده، دست‌کم در سه شهر ایذه، اندیمشک و شهرکرد نیروهای امنیتی به سوی مردم شلیک کرده‌اند.

اعتراضات خیابانی در ایران روز پنجشنبه پس از آن آغاز شد که دولت ایران رسما قیمت مرغ، تخم مرغ و لبنیات را افزایش داد.

دولت ابراهیم رئیسی یارانه برخی کالاهای اساسی را حذف کرده و از صبح پنجشنبه قیمت مصوب مرغ، لبنیات و روغن خوراکی در ایران افزایش یافت و برخی از این محصولات خوراکی حدود دو تا سه برابر گران‌تر شدند.

بر اساس اعلام قیمت‌های جدید، قیمت هر کیلوگرم مرغ حدود ۶۰ هزار تومان، قیمت روغن مایع آفتابگردان ۸۱۰ گرمی به ۶۳ هزار تومان، تخم‌مرغ به ۴۰ هزار تومان، پنیر بسته‌ای به ۳۸ هزار تومان و شیر نایلونی به ۱۵ هزار تومان افزایش یافته است.

رسانه‌ها گزارش دادند که میزان افزایش قیمت این محصولات مختلف بوده و برای مثال قیمت روغن از ۱۸ هزار تومان به ۶۳ هزار تومان رسیده است. قیمت مرغ نیز پیش از افزایش قیمت حدود ۴۰ هزار تومان بود.

دولت ابراهیم رئیسی از روز سه‌شنبه ۱۳ثور، یارانه برخی اقلام خوراکی، از جمله آرد برای مصارف صنعتی را حذف کرد.

افزایش شدید قیمت‌ها به اعتراض‌ها در شهرهای مختلف به ویژه در استان خوزستان دامن زده و اینترنت در این استان و سپس در سراسر ایران با اختلال مواجه شده است.

ایرنا، خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، نیز اعتراضات در شماری از شهرهای این کشور را گزارش داده است.

بنابر گزارش‌ها، نیروهای انتظامی و امنیتی ایران در جریان تظاهرات پنج‌شنبه شب اقدام به بازداشت تعدادی از مردم معترض در شهرهای مختلف کردند. با این حال تاکنون مقام‌های حکومتی آماری از مجموع بازداشت شدگان اعلام نکرده‌اند.

ابراهیم رئیسی، در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری وعده داد که مشکلات معیشتی مردم ایران را حل می‌کند اما پس از آغاز به کار دولت او، قیمت‌ها کماکان مانند گذشته به ویژه در ماه‌های اخیر در ایران افزایش یافت.

خبرها
نگاه روز
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید