گزارشگر ویژه سازمان ملل: وضعیت پنجشیر، بغلان و تخار را دنبال می‌کنم

جمعه ۱۴۰۱/۰۲/۲۳

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل می‌گوید ویدیوها، فایل‌های صوتی و گزارش‌های "بسیار نگران‌کننده از نقض حقوق بشر در پنجشیر، بغلان و تخار" منتشر شده که نیاز به تأیید بیشتر دارد. ریچارد بنت تأکید کرده که وضعیت در این مناطق را دنبال می‌کند.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل همچنین بر رعایت حقوق بشردوستانه بین‌المللی تأکید کرده است.

فعالان حقوق بشر در روزهای گذشته طالبان را به نقض گسترده حقوق بشردوستانه بین‌الملل در مناطقی در شمال افغانستان متهم کرده‌اند.

ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از طرف جنگجویان طالبان نشان می‌دهد که این گروه اسیران جنگی را به قتل رسانده و خانه‌هایی را که آنها منسوب به نیروهای جبهه مقاومت می‌دانند، آتش زده‌اند.

گزارش‌های منابع مردمی در پنجشیر، تخار، اندراب‌ها و خوست فرنگ می‌رساند که طالبان برای اینکه سربازان جبهه مقاومت ملی افغانستان را زیر فشار قرار بدهد، دست به تعذیب اعضای خانواده و وابستگان آنها زده‌اند.

طالبان تأیید کرده‌اند که دست کم ۲۵۰ نفر از اعضای جبهه مقاومت تنها در پنجشیر به این گروه "تسلیم شده‌اند." اما منابع مردمی همواره این ادعا را رد کرده و گفته "افراد اسیر شده" همه غیرنظامی بوده و هیچ ربطی به منازعه نداشته‌اند.

براساس اطلاعات منابع محلی، طالبان به غیرنظامیان در اندراب هشدار داده‌اند که "اگر اعضای جبهه مقاومت را از کوه پایین نکنید و تسلیم ما ندهید، شما را کوچ اجباری خواهیم داد."

هنوز نهادهای حقوق بشری بین‌المللی قادر نشده‌اند گزارش مستندی در مورد آمار کشتارهای اخیر در شمال افغانستان منتشر کنند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
بحث روز
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید