فعالیت صرافان در سرتاسر افغانستان متوقف شد

۱۴۰۱/۲/۲۴

اتحادیه‌ سراسری صرافان افغانستان اعلام کرد: "به دلیل مشکلاتی که در زمینه صدور جواز دارند فعالیت‌شان را در سرتاسر افغانستان متوقف کرده‌اند."

یکی از صرافان به افغانستان اینترنشنال گفت طالبان هزینه‌های سنگینی برای اخذ جواز صرافی وضع کرده‌اند که صرافان توانایی پرداخت آنرا ندارند.

اتحادیه سراسری صرافان افغانستان هم روز شنبه، ۲۴ ثور با انتشار بیانیه‌ای گفته است: "طرح جدیدی که برای صدور جواز وضع شده مورد تأیید صرافان نیست و آنها توانایی اخذ جواز را ندارند."

یک صراف از بازار سرای شهزاده به افغانستان اینترنشنال گفت: "نظر به طرح جدید ۵ میلیون افغانی باید به عنوان ضمانت دریافت جواز پرداخت شود، ۲۰۰ هزار افغانی قیمت کاغذ جواز است و باید ۵۰ میلیون افغانی به طور فزیکی به بانک مرکزی نشان داده شود تا این بانک مطمین شود که شما شرایط لازم برای کار و بار را دارید."

صرافان افغانستان گفته‌اند با آنکه دروازه‌های مقامات طالبان را دق‌الباب کرده‌اند تا راه حلی برای مشکل به وجود آمده پیدا کنند، اما موفق نشده‌اند.

بیشتر معاملات پولی و ارزی در افغانستان از طریق صرافی‌های خصوصی انجام می‌شود.

پارسال بانک مرکزی افغانستان گفت که افغان‌های مقیم خارج از کشور هر سال نزدیک به ۷۰۰ میلیون دالر به اقارب خود به افغانستان ارسال می‌کنند.

بعد از سقوط جمهوری اسلامی افغانستان به دست طالبان وابستگی معاملات ارزی افغانستان به صرافی‌های خصوصی بیشتر شد. بعد از ماه اگست ۲۰۲۱ ایالات متحده امریکا ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان را مسدود کرد و داد و ستد بانک‌های افغانستان با جهان متوقف شد.

نهادهای جهانی در آن زمان از فروپاشی نظام بانکی افغانستان هشدار دادند.

از آن زمان اتکای بازرگانان و شهروندان افغانستان به خدمات صرفی‌ها بیشتر شد.

بسته شدن بازار سرای شهزاده و توقف فعالیت صرافان در سرتاسر افغانستان ممکن است بر انتقال مواد اولیه و خوراکی به کشور و قیمت مواد خوراکی تاثیر بگذارد.

جهان‌نما
خبرها
نگاه روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید