کانادا قانونی وضع می‌کند تا به جرایم خارج از مدار زمین رسیدگی کند

۱۴۰۱/۲/۲۴

کانادا قصد دارد اصلاحاتی در قوانینش وارد کند تا در صورتی که یکی از شهروندان این کشور مرتکب جرمی در خارج از مدار زمین شود، او را مورد پیگرد قرار دهد.

علاقه روزافزون مردم به گردشگری فضایی باعث شده کشورها به نحوه رسیدگی به جرایمی فکر کنند که احتمال دارد افراد در فضا مرتکب شوند.

کارشناسان می‌گویند قوانین آینده کانادا در این قسمت می‌تواند الگویی برای سایر کشورها باشد.

براساس قوانین ایالات متحده در صورتی که شهروندان امریکایی در بخش امریکایی ایستگاه فضایی مرتکب تخلف‌ یا جنایت شوند، طبق قوانین این کشور مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

همچنین اگر فضانوردی مرتکب جنایت علیه شخصی با ملیت دیگر شود، دو کشور باید برای پیگرد قانونی یا احتمالا استرداد مظنون مذاکره کنند.

براساس قوانین جزایی کانادا در فضا، هر خدمه کانادایی که در خارج از مدار زمین مرتکب جرمی شود، در کانادا مرتکب تخلف شده است.‌

استیون فریلند، استاد بازنشسته حقوق بین‌الملل در دانشگاه وسترن سیدنی در استرالیا می‌گوید: "قوانین کنونی در مورد ایستگاه فضایی برای چیز پیچیده‌تری مانند سکونت‌گاه‌های ماه، کارساز نخواهد بود."

فریلیند که چندین سال به طور گسترده با قوانین فضایی درگیر بوده، به صدای امریکا گفت که اقدام کانادا سوالات جالبی در مورد حقوق و تعهدات ایجاد کرده است؛ زیرا سفرهای فضایی اکنون شامل گردشگرانی است که به مدار می‌روند و نیاز به قوانین جدیدی است که برای هر فرد صرف نظر از ملیت زمینی آن‌ها اعمال شود.

خبرها
نگاه روز
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید