کمیسیون مطالبات جامعه شیعه: یورش به نشست علما "توهین به کل جامعه‌ شیعه افغانستان بود"

۱۴۰۱/۲/۲۴

کمیسیون پیگیری مطالبات جامعه شیعه افغانستان با انتشار بیانیه‌ای یورش افراد طالبان به جلسه این کمیسیون را "عمل زشت و تأسف‌بار" خوانده و گفته این اقدام توهین به کل جامعه شیعه افغانستان بود.

این کمیسیون گفته افراد مسلح از حوزه ششم استخبارات طالبان عامل حمله جلسه روز جمعه بوده است.

روز جمعه، ۲۳ ثور افراد مسلح طالبان جلسه مشورتی شورای علمای شیعه افغانستان را برهم زدند.

در ویدیویی که به دست افغانستان اینترنشنال رسید، تصویربردار می‌گوید" "افراد امارت اسلامی هجوم آوردند و آیات قرآن را زیر پا کردند."

در این جلسه آیت‌الله صالحی مدرس، رئیس شورای علمای شیعه افغانستان، عالمی بلخی، سخنگوی کمیسیون پیگیری مطالبات شیعه‌ افغانستان و محمد اکبری، از رهبران هزاره افغانستان حضور داشتند.

در بیانیه کمیسیون پیگیری مطالبات جامعه شیعه افغانستان که روز شنبه، ۲۴ ثور منتشر شده، آمده است که این کمیسیون قرار بود روز جمعه پنجمين نشست مشورتی خود را برگزار کند، اما با حمله نیروهای استخبارات طالبان، جلسه برهم خورد.

این کمیسیون تأیید کرده که افراد استخبارات طالبان "ضمن اهانت به شخصیت‌ها و اعضای حاضر در نشست، با زور و خشونت‌ شرکت‌کنندگان را متفرق کردند."

نویسندگان بیانیه نوشته‌اند که شورای علمای شیعه افغانستان پیش از برگزاری این جلسه موضوع را با حوزه ششم پولیس طالبان در جریان گذاشته بودند.

به گفته آنها حوزه ششم پولیس طالبان در کابل ۴ نفر از نیروهای خود را برای تأمین امنیت این نشست به محل برگزاری جلسه اعزام کرده بود "اما مهاجمین بدون اعتنا به این نیروها وارد اجلاس شده‌، برخوردهای اهانت‌بار و خلاف قانون را اعمال کردند."

کمیسیون مطالبات شیعه از نهادهایی است که پس از ورود طالبان به کابل در زمینه احقاق حقوق اهل تشیع در افغانستان داخواهی می‌کند.

این کمیسیون زیر نظر شورای علمای شیعه افغانستان فعالیت می‌کند.

این کمیسیون در ماه جدی سال ۱۴۰۰ با انتشار بیانیه‌ای، فهرستی از مطالبات جامعه اهل تشیع را همه‌گانی کرد.

در این اعلامیه، از طالبان خواسته‌ شده بود مذهب تشیع را به رسمیت بشناسد و حقوق شهروندی شیعیان در چارچوب یک "دولت فراگیر" تأمین شود.

این کمیسیون همچنین خواهان تضمین حقوق شهروندی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، آزادی بیان و تشکلات سیاسی شیعیان افغانستان شده بود.

کمیسیون در بیانیه‌اش گفته است: "اندک زمانی پس از اخلال اجلاس، آمر حوزه ششم استخبارات و مولوی امین الله وقار، رئیس اداره ۴۹۵ استخبارات در مدرسه حاضر شده، ضمن اذعان به تخطی مهاجمان، قول داده تا عوامل این حادثه‌ شناسایی و مجازات شود."

کمیسیون پیگیری مطالبات جامعه شیعه تأکید کرده که منتظر عملی شدن وعده طالبان است.

خبرها
زمین: قدرت سیاره
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید