حمله موشکی داعش به تاجیکستان؛ پوتین و رحمان در مورد امنیت مرز با افغانستان گفتگو کردند

۱۴۰۱/۲/۲۴

رهبران روسیه و تاجیکستان روز جمعه در یک گفتگوی تلفنی توافق کردند که به همکاری فعال خود برای تأمین امنیت در مرز تاجیکستان و افغانستان ادامه دهند.

این گفتگو در حالی انجام شده است که روز پنجشنبه داعش ویدیویی از حمله موشکی به خاک تاجیکستان از ولایت تخار افغانستان را منتشر کرده بود.

چند روز پیش رسانه‌ها گزارش داده بودند که شاخه خراسان داعش هفت موشک را از ولسوالی خواجه غار ولایت تخار، در شمال افغانستان به سوی تاجیکستان شلیک کرده است.

مرکز رسانه‌ای کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان تأیید کرد که چهار موشک دست‌ساز از نوع BM-۱ به سوی این کشور شلیک شده است، اما گفت که این گلوله‌ها در جریان درگیری بین طالبان و داعش به طور تصادفی به سوی این کشور پرتاب شده است.

با این حال، داعش روز پنجشنبه ویدیوی کوتاهی را در ویبسایت اعماق منتشر کرد که به گفته این ویبسایت جریان شلیک موشک به سوی تاجیکستان را نشان می‌دهد.

تنها یک روز بعد از انتشار این ویدیو، امام‌علی رحمان، رئیس‌جمهور تاجیکستان با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفتگوی تلفنی انجام داد.

موضوع این گفتگوی تلفنی افزایش فعالیت گروه‌های تروریستی در خاک افغانستان بوده است.

کریملین، دفتر ریاست جمهوری روسیه اعلام کرده است که در این گفتگوی تلفنی تأیید شد که ادارات ذی‌صلاح روسیه و تاجیکستان به همکاری فعال خود برای تأمین امنیت در مرز تاجیکستان و افغانستان ادامه دهند.

تاجیکستان، میزبان یکی از بزرگترین پایگاه‌های نظامی روسیه است. این پایگاه پس از ورود طالبان به کابل با تسلیحات مدرن مجهز شده است.

پس از به قدرت رسیدن طالبان، روسیه و تاجیکستان در قالب سازمان‌های منطقه‌ای چون پیمان امنیت دفاع جمعی، همکاری‌های شانگهای و کشورهای همسود، مانورهای مشترک نظامی در نزدیکی افغانستان برگزار کرده‌اند.

سازمان پیمان امنیت جمعی گفته قرار است تا پایان امسال کشورهای عضو، مانور مشترک نظامی دیگری را در نزدیکی افغانستان برگزار کنند.

آسیای میانه نگران نفوذ گروه‌های تروریستی از جمله داعش است، طالبان مدعی هستند که داعش در افغانستان را مهار کرده‌اند.

در هفته‌های گذشته داعش مسئولیت چندین انفجار مرگبار در افغانستان را به عهده گرفت. این انفجارها منجر افزایش نگرانی‌های جهانی در مورد افزایش تحرکات نظامی گروه‌های تروریستی در افغانستان شده است.

اخیرا اسکات بریر، رئیس سازمان استخبارات نظامی امریکا به صراحت گفت که افزایش حملات تروریستی داعش در افغانستان یک فال بد برای آینده است.

تاجیکستان روز جمعه میزبان نشست وزیران خارجه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع بود. روسیه، آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، بلاروس، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان و مولداوی اعضای اصلی این اتحادیه است.

وزیران خارجه این کشورها روز جمعه در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان درباره وضعیت افغانستان و نگرانی‌های امنیتی گفتگو کردند.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه پس از این نشست به خبرنگاران گفت "وضعیت افغانستان و تأثیر آن بر آسیای مرکزی را مورد بررسی قرار دادیم و وظایف تکمیلی برای اجرای تصمیمات سران کشورها در خصوص بسیج تلاش‌های بیشتر برای مبارزه با تهدیدات تروریستی و قاچاق مواد مخدر مشخص شد."