هند صادرات گندم را ممنوع کرد

۱۴۰۱/۲/۲۴

هند روز شنبه از منع صادرات گندم خبر داد. دلیل این ممنوعیت به خطر افتادن امنیت غذایی هند به علت افزایش قیمت داخلی گندم، موج گرمای سوزان در این کشور و جنگ در اوکراین گفته شده است.

وزیران زراعت کشورهای صنعتی جهان موسوم به گروه ۷ این تصمیم دولت هند را محکوم کردند.

اگرچه هند از بزرگترین صادرکنندگان گندم در جهان نیست، اما ممنوعیت جدید می‌تواند قیمت‌های جهانی را افزایش دهد و به ویژه به مصرف‌کنندگان فقیر در آسیا و آفریقا ضربه سختی وارد کند.

وضع ممنوعیت بر صادرات گندم هند واکنش‌هایی در پی داشته است. وزیران زراعت کشورهای صنعتی گروه ۷ این اقدام دولت هند را محکوم کرده اند.

جم اوزمیر، وزیر زراعت آلمان در کنفرانس خبری به روز شنبه گفت: «اگر همه شروع به اعمال محدودیت‌های صادراتی یا بستن بازارها کنند، بحران غذایی بدتر می‌شود.»

اوزمیر افزود: «ما از هند می‌خواهیم که مسئولیت خود را به‌عنوان عضو گروه ۲۰ به عهده بگیرد.»

به گزارش اسوشیتد پرس، مقامات هندی در یک کنفرانس خبری گفتند که این ممنوعیت دایمی نخواهد بود و می‌تواند تجدید نظر شود.

در همین حال، اداره تجارت خارجی هند روز جمعه اعلام کرد که افزایش قیمت جهانی گندم امنیت غذایی هند و کشورهای همسایه و آسیب‌پذیر را تهدید می‌کند.

اگرچه امسال کاهش چشمگیری در تولید گندم هند مشاهده نشده، اما مقامات دولتی گفتند که صادرات بی‌رویه منجر به افزایش قیمت‌های محلی گندم شده است.

وزیر تجارت خارجی هند به خبرنگاران در دهلی نو گفت: «ما نمی‌خواهیم تجارت گندم به صورت غیرقانونی صورت گیرد و یا با احتکار مواجه شود.»

قیمت گندم در هند به بالاترین حد خود رسیده است و در برخی از بازارها هر تن به ۲۵۰۰۰ روپیه (۳۲۰ دالر) خرید و فروش می‌شود که بسیار بالاتر از حداقل قیمت حمایتی دولت ۲۰۱۵۰ روپیه (۲۶۰ دالر) است.

تصمیم هند در حالی اتخاذ می‌شود که بازارهای زراعتی جهانی به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین تحت فشار شدید قرار دارند.اخیرا سازمان ملل هشدار داد که ۲۵ میلیون تن گندم در بنادر اوکراین انبار شده‌ است.

تازه‌ترین خبرها